DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Aracı ülkeler, İran’ın Cenevre 2 konferansında yer alması konusunda uzlaşamadılar

BM temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştiren Rusya ve ABD, Suriye sorunu üzerine gerçekleştirilecek Cenevre 2 barış konferansında İran’ın yer alması konusunda uzlaşıya varamadı. Konuyla ilgili açıklamayı görüşmelerin ardından BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi yaptı. Brahimi yaptığı açıklamada İran’ın görüşmelerde yer almasına ABD’nin karşı çıktığını söyledi. Rusya ise, bölgenin kilit oyuncularından İran’ın Suriye krizinin çözümünün parçası olup Cenevre 2’de yer alması gerektiğini açıkladı. Brahimi, BM ve Arap Birliği’nin İran’ın katılımını desteklediğini ve bu konuda hala şans bulunduğunu söyledi. Interfax ajansının aktardığına göre Brahimi, İran’ın barış konferansında yer almaması durumunda dahi BM ve Arap Birliği’nin bu ülke ile Suriye sorunun çözümü çerçevesinde işbirliği yapmak istediğini ifade etti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadiy Gaitlov gerçekleşen görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Cenevre 2 konferansında Suriye hükümet heyetine ülkenin Dışişleri Bakanı Valid Muallim’in başkanlık edeceğini açıkladı. Heyetin tüm katılımcılarının listesi yakın bir süre sonra yayınlanacak. Brahimi, Suriyeli muhaliflerin, heyetlerinde bulunacak isimleri açıklamaya halen hazır olmadıklarını söyledi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu temsilcileri yaptıkları açıklamada, Suriye’de ve yurtdışındaki diğer muhalif güçlerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini duyurdular.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov ise yaptığı açıklamada Suriye muhalefetini temsil edebilen bir heyetin Cenevre 2 konferansında yer almamasının muhalefetin bölünmesine yol açabileceğini söyledi. Bogdanov Cuma günü Suriyeli muhaliflerden oluşan büyük bir ‘halk heyeti’ ile görüştüğünü, bugün görüşmelerin devam edeceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı