DÜNYASuriye

Aralarında Türk Vatandaşları da Bulunuyor…

 Güvenlik birimleri bugün Hama kırsalına düşen Mudik Kalesi Belde ahalisinden gelen ihbar bilgileri üzerine harekete geçerek tarihi eser hırsızları silahlılarla çatışmaya girdi.

SANA’ya konuşan resmi bir kaynak; belde ahalisinin ilgili güvenlik birimlerini arayıp, gizli bir şekilde tarihi eser kazılarında bulunan ve kazı yaptıkları yerleri havaya uçuran 6 silahlının bulunduğunu bildirdiklerini, bunun üzerine de güvenlik birimlerinin derhal harekete geçtiklerini söyledi.

Kaynak; teslim ol çağrısına ateşle cevap veren silahlı kişiler ile güvenlik birimleri arasında meydana gelen çatışmada altı silahlının yaralandıklarını ifade ederken, yakalanmaları ardından dördünün Türkiye vatandaşları olduklarının açığa çıktığını belirtti.

Vatandaşlara Saldıran Teröristler Kovuşturuldu

Aynı kaynak; güvenlik birimlerinin Hama kırsalının Tveyna Köyünde ahaliye saldıran ve saflarında dehşet saçan teröristlere karşı koyduğunu söyledi.

Güvenlik birimlerinin tarım arazilerine kaçan teröristleri kovuşturup onlarla çatışmaya girdiğini ifade eden kaynak, çatışmada bir kısım teröristlerin ölü ve yaralı düştüklerini açıkladı.

Büyük Miktarda Silah Cephane ve Para Yakalandı

Öte yandan güvenlik birimleri Haseke iline bağlı Tel Hmeys Nahiyesinde terör barınaklarına düzenlediği baskınlarda büyük miktarlarda silah, cephane ve nakit para yakaladı.

SANA’ya konuşan yetkili bir kaynak; ele geçirilen silahlar arasında 24 adet otomatik tüfek, 1 adet makineli tüfek, 1 adet dürbünlü silah ve büyük miktarlarda cephanenin yer aldığını belirterek, tümünün yerin altında gömülü olarak bulunduklarını ekledi.

Basılan barınakta bir teröristin yakalandığını söyleyen kaynak, havzasında yine yerin altına saklanan 28 bin ABD doları ve 360 bin Suriye lirasının bulunduğunu söyledi.

Kullandıkları Bir Tünel Daha Bulundu

Homs ilinde kaçan teröristleri kovuşturup yakalayan güvenlik birimleri ise; Curat el-Şeyyah bölgesinde teröristlerin silah temini ve saldırı eylemlerinde kullandıkları bir tünel keşfetti.

Homs’ta yetkili bir kaynak bulunan tünelin söz konusu bölgeden Karabis ve Ğuta bostanları altından Asi Nehrine kadar uzandığını açıklarken, tünele açılan bir evin içinde bol miktarda gıda stokunun bulunduğuna işaret etti.

Dareyya’da Terör Yuvaları Basıldı

Öte yandan güvenlik birimleri; bölge ahalisinin ihbarı ve sorgu-soruşturma bilgileri üzerine Şam kırsalına düşen Dareyya kasabasının civarında bulunan bostanlarda teröristlerin barındıkları bir yere baskın düzenledi.

Yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; baskın operasyonunda aralarında bir ele başı olmak üzere bir çok teröristin yakalandığını ve havzalarındaki muhtelif tür silahlara el konulduğunu söyledi.

Kullanıma Hazır Araçlar Yakalandı

Kaynak barınakta ayrıca patlayıcı düzenekleri hazırlama atölyesi ve terör eylemlerinde kullanılmak üzere içine patlayıcı yerleştirilmiş bir çok çalıntı araba yakalandığını belirtti.

Kaynak teröristlerin barındıkları çiftlikte yapılan arama-teftiş çalışmalarında bir çok otomatik taramalı tüfek, tabancalar, patlayıcı düzeneklerinde kullanılan fünyeler, aküler, uzaktan patlatma cihazları, patlayıcı madde ve gereçleri, farklı tür silahlar için cephane ve çalıntı askeri üniformaların ele geçirildiğini belirtti.

Bu arada baskın operasyonunda güvenlik birimlerine eşlik eden bomba imha ekipleri, teröristlerin çiftlikte yerleştirmiş oldukları bir çok bombayı etkisiz hale getirdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı