DÜNYA

Arjantin dışişleri bakanı: İran-Arjantin anlaşması bir başarıdır

Arjantin dışişleri bakanı, İran ile Arjantin arasında Amiya dosyasıyla ilgili imzalanan prensip anlaşmasının diplomatik bir başarı olduğunu bildirdi.

Arjantin devlet televizyonuna konuşan Arjantin dışişleri bakanı Hector Timerman, Amiya dosyasıyla ilgili olarak İran ile Arjantin arasında imzalanan prensip anlaşmasındaki son duruma temas ederek, bu dosyanın yargıdaki konumunun belli olmasının iki ülke arasındaki söz konusu prensip anlaşmasının hayata geçirilmesi ile mümkün olabileceğini ve önümüzdeki günlerde temyiz mahkemesinin bu konuda kendi görüşünü açıklayacağını bildirdi.

Arjantin dışişleri bakanı Hector Timerman ayrıca bazılarının, hükümeti, İran’ın söz konusu olayda rolünün bulunduğunu gizlemeye çalışmakla suçladıklarını ancak bu kişilerin dünya sömürgecisi mali ve parasal kurum ve kuruluşların programını hayata geçirmekte olduklarını belirterek, onların Arjantin cumhurbaşkanı Kristina Fernandz Kreşner’in bu başarısını tahammül edemediklerini söyledi.

Arjantin dışişleri bakanı Hector Timerman, ayrıca uzun bir süreden beri Latin Amerika yönetimlerinin, İran ile iyi ilişkiler kurmalarından ötürü ağır ve insafsız saldırılara maruz bırakıldıklarını da belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı