DÜNYAHABERLER

Ayetullah Hamenei: Amerika’nın Kudüs ile ilgili yaptıkları sonuçlanmayacaktır

Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Meclisler Arası Konferansa katılanları kabul eden Ayetullah Hamenei, İslam dünyasının ana konularda açık ve yüksek sesle tutumunu belirlemesi gerektiğini belirterek, Filistin ve İslam Dünyası Birliğini esas konulardan olduğunu belirterek, ‘’İslam dünyasının temel ve önemli konularından biri bilimsel ilerlemeler için çaba olduğunu belirtti.

Bu hususta İran’ın tecrübesinin çaba ve gençlere dayanmak olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, İran’ın önemli alanlarda ilerlemeler sağladığını söyledi.m

Dünya’daki önemli gelişmelerle ilgili İslam ülkelerinin tarihi ve dini mesuliyetlerine işaret eden Ayetullah Hamenei, ‘’İslam Dünyası bugün önemli ve temel konularda rol ifa etmeli ve geçmiş dönemlerdeki acı tecrübelerin tekrarlanmasına izin vermemlidir’’ dedi.

Ayetullah Hamenei, ‘’Genelde Siyonistler tarafından idare edilen batının propaganda imparatorluğunun İslam dünyasının önemli konularını göz ardı etmesine ve susmak komplosuyla İslam ümmetinin esas konularını yok etmesine izin vermemeliyiz’’ dedi.

Siyonistlerin Lübnan’daki savaşta yenildiğini ve bu yenilgiyi itiraf etmeye mecbur kaldıklarını hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi, Batının propaganda imparatorluğunu dize getirmenin mümkün olduğunu söyledi.

Filistin meselesini İslam Dünyası meselelerinin başında olduğunu ifade eden Ayetullah Hamenei, ‘’Filistin konusunda, toprak işgali, milyonlarca kişinin evinden edilmesi ve insanlık aleyhinde cinayetler olmuştur ve bu zorbalığın tarihte benzeri yoktur’’ dedi.

Filistin’i savunmayı herkesin görevi olarak nitelendiren Ayetullah Hamenei, ‘’Siyonist rejimle mücadelenin sonuç vermediğini düşünmemeliyiz, Allah’ın izni ve inayetiyle Siyonist rejim karşısındaki çabalar sonuç verecektir. Bir gün Nil’de Fırat sloganı atan Siyonistler bugün kendilerini korumak için duvar çekmek mecburiyetinde kalmışlardır’’ dedi.

Filistin’ın tek parça toprak olduğunu ve Kudüs’ün de onun başkenti olduğunu ifade eden Ayetullah Hamenei, bunun zedelenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Amerika’nın Kudüs’ü Siyonist rejimin başkenti olarak tanıması olayına değinen İslam İnkılabı Rehberi, ‘’Onlar bunu yapmayı başaramayacaklar ve onların çabaları sonuç vermeyecektir’’ dedi.

Bölgede Amerikalılar ve Siyonistlere Müslümanlarla savaşmaları için yardım eden ve onlarla işbirliği yapan Suudiler gibi devletlerin açık bir şekilde hainlik yaptıklarını ifade eden Ayetullah Hamenei, ‘’Bize göre büyük kaynaklar, insan gücü ve imkanlara sahip İslam dünyasının birliği büyük ve etkili bir gücün şekillenmesine yardımcı olacaktır ve biz hatta bizimle açık şekilde düşmanlık yapanlara kardeşçe davranmaya hazır olduğumuzu bildirmiş bulunuyoruz’’ dedi.

İslam dünyasında birlikteliğin önemine vurgu yapan Ayetullah Hamenei, ‘’İslam dünyasında esas sebebi Amerika ve Siyonistler olan savaşlar ve ihtilafların, Siyonist rejim için güvenlik yaratmasına izin vermemeliyiz’’ dedi.

Batı dünyasının bilimi kullanarak güç ve zenginlik kazandığını ifade eden Ayetullah Hamenei, İslam dünyasının batı dünyasının sultasından kurtulmak için bilimsel ilerleme için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Amerika’nın insan hakları iddialarına değinen Ayetullah Hamenei, ‘’Amerika’da işbaşında olan şahıs açık bir şekilde o ülkenin tutumlarını ilan etmektedir. Eskiden olanların da aynı tutumu vardı fakat onlar bu kadar açık ilan etmiyorlardı. Bu tutumun açık örneği ABD Başkanının Afrika ve Latin Amerika ve diğer ırklarla ilgili sözleridir ve bunlar insan hakları aleyhinde söylemlerdir bundan dolayı bu yalan iddiaları ifşa etmemiz gerekir’’ dedi.

Amerika’nın yalan iddialarından birinin terörizmle mücadele olduğunu ifade eden Ayetullah Hsmenei, ‘’Amerikalılar bir taraftan terörizmle mücadele sloganı vermekteler diğer taraftan açık şekilde Siyonist rejimi destekliyorlar. ABD Başkanın itiraf ettiği gibi

IŞİD’i Amerika yarattı ve son ana kadar onu desteklediler’’ dedi.

Bu hususların Konferansın son bildirisinde vurgulanması ve daha sonra uygulanması gerektiğini ifade eden Ayetullah Hamenei, ‘’Bizim tavsiye ettiklerimiz, kendilerimizin uyguladığı ve sonuçlandığı hususlardır’’ dedi.

Ayetullah Hamenei, Düşmanın ekonomik savaşı karşısında direnmenin, dini demokrasinin İran’ın başarılı tecrübelerinde sayarak, bugüne kadar İran’ın bugüne kadar komplolar karşısında direndiğini bundan sonra da direneceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı