DÜNYASuriye

Bağlantısızlar Hareketinde Suriye krizinin çözümü için dörtlü komisyon

Bazı diplomatik kaynaklar, Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesinde Suriye krizinin çözümü için dörtlü bir komisyon kurulmasının gündeme alınacağını duyurdu.

Filistin Elyom haber kanalı bazı diplomatik kaynaklardan naklen geçtiği haberinde, Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesinde Suriye krizinin çözümü için dörtlü bir komisyon kurulması gündeme alınacağını açıkladı.

 

Haberde, bu komisyonun kurulma önerisinin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından Riyad zirvesinde gündeme geldiği, komisyonda Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’ın yer alacağı kaydedildi.

 Bağlantısızlar Hareketi Liderleri İran’ın nükleer tesislerini gezecekler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Salihi’nin bilgisine atıfta bulunan İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi, Bağlantısızlar Hareketi’ne ülkelerin İran’ın nükleer tesislerini gezeceklerinin bilgisini verdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin katılmasıyla Bağlantısızlar Hareketi Liderler zirvesi husunda bu sabah İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’nda düzenleyen acil toplantıya işaret eden komisyon üyesi Hüseyin Nakavi, Dışişleri Bakanı Salihi’nin zirveyle ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

 

Salihi’nin bilgisine başvuran Nakavi, yaptırımları etkisizleştirmek, Suriye krizi, Filistin, İslami uyanış, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer sorunu, insan hakları ve terörizm gibi konuların zirvede ele alınacağını ifade etti.

 

İran Dışişleri Bakanı Salihi’ye atıfta bulunan İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi, Salihi’nin, Bağlantısızlar Hareketi’ne üye ülkelerin İran’ın nükleer tesislerinin yanısıra, ilmi, ekonomik ve dini merkezlerini de ziyaret edeceklerinin bilgisini verdiğini açıkladı.

 

Komisyonda Suriye’de devam eden krizden çıkış yolları aranacağı belirtildi.

 

Bu arada Türkiye’nin Bağlantısızlar hareketi liderler zirvesine katılıp katılmayacağı hâla belirsizliğini koruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı