DÜNYASuriye

Beşşar Esad: Halep Kazandı, Suriye Kazandı.. Kuzeydeki Ses Baloncuklarına Rağmen Halep Kırsalı ve İdlib’i Kurtarma Muharebesi Sürüyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Halep’in kazandığını, Suriye’nin kazandığını ve Suriye Arap Ordusunun ulusal görevlerini yerine getirmekten geri kalmayacağını, halktan olan bir ordu ve tarihi olan bir ordudan başka bir şey olmayacağını, tarih halkının kendisiyle bir olduğu zafere erişmesinden başka bir şey tanımayacağını Halep ve Suriye’nin diğer illerinde de bundan başka bir şey görmediğimizi söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad, son kurtuluş savaşları vesilesiyle televizyonda yaptığı konuşmasında, kuzeyden gelen bazı boş ses baloncuklarına rağmen Halep kırsalı ve İdlib’i kurtarma muharebesinin devam ettiğini keza tüm Suriye topraklarını kurtarmak, terörizmi ezmek ve istikrara kavuşma muharebesinin de sürdüğünü ekledi.
Halep’teki şerefli ve onurlu ahalimiz… Suriye Arap ordumuzun kahramanlarının bedenleri üzerinde taşıdıkları… Kararlılık ve direniş selamı sizin olsun… Allah’a ve vatana iman selamı üzerinize olsun… Cesaret ve fedakarlık selamı sizlerin olsun…

Cumhurbaşkanı Esad: Halep şehri iki bin on altı yıl sonunda kurtarıldığında, Halep şehrinin kurtuluşundan önce olanların, daha sonrası gibi olmayacağını söyledim. Bununla silahlı kuvvetlerimizin evlatlarının kalpleri ve zihinleri ile nereye vuruş yaptıkları bilgimden başladım, Halep halkının yurtseverliğinin ve ana vatanlarına ve vatanları ordusuna sadakatlerinin düşmanların hesaplarını bozacağına olan inancımla başladım.. Bu da oldu. Halep, halkının büyüklüğüne ve yurtseverlik tutumuna eşit büyük bir bedel ödemek zorunda kaldı… Yıllarca acımasız ve şiddetli bombalamalar mahallelerinin çoğuna ulaştı, on binlerce şehit ve yaralı, yetimler, yaslı ve dul kadınlara ulaştı… Halep’e diz çöktürmek ve çocuklarının teslimiyet bayrağını kaldırması için susuz ve elektriksiz veya hayatın diğer temel unsurları olmadan yıllarca süren abluka.

Cumhurbaşkanı Esad: düşen her ihanet roketiyle, düşmanların emeli, Halep’in kendisinin, başka bir Halep, tarih boyunca var olmayan başka bir Halep olmasında yatıyordu… İkizi Şam ile vatanın onlarla uçtuğu kanat teşkil etmeyen bilakis evlatlarının hainler safında beyleri önünde boyun eğen ve saf tutan, onların önünde eğilen ve secde eden, bir avuç dolar ve çok utanç getirenler… Hayallerinde bunlar vardı… Ama gerçek dünyamızda, düşen her roketle birlikte korku düştü ve meydan okuma arzusu arttı… Düşen her şehitle birlikte, ulusal ruh yükseldi ve vatana olan inanç kök saldı… Gerçek dünyamızda gerçek Halep kaldı, tarihi mirası ve özgünlüğüyle Halep. Böyle olduğu için de halkı sadece acıya, zulme ve statükoya boyun eğmenin ne anlama geldiğine değil, herhangi bir ekonomik mantığa tamamen aykırı koşullara rağmen abluka yıllarında devam eden iş ve üretim anlamına geldiği için dayanıklılığı kabul ettiler, dedi.

Cumhurbaşkanı Esad sözlerine şöyle devam etti: Buna rağmen, bu şehir, minimal düzeyde bile olsa, ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam etti. Ben de eminim ki, sağlam iradesi ve köklü bağlılığını yansıtan bu tür bir kararlılık, Suriye ekonomisindeki doğal ve lider konumunu geri kazanmak için küller altından kalkacak ve Halep’i yükseltecektir.

Esad: şehrin kurtuluş tarihi olan 2016 şehre istenen güveni sağlamadığı doğrudur. Şehir ihanet ve korkak mermilerin boyunduruğu altında kaldı. Bugün de bir muharebede zafere erişmek savaşta kazanmak anlamına gelmediği de doğrudur lakin bu sonlara ve sonuçlara dayanan soyut askeri mantıkta doğrudur. Velakin ulusal mantığa gelince, zafer ilk günden de olsa kararlılığın başlangıcıyla başlar ve bu mantıkla Halep zafer kazandı… Suriye de zafer kazandı… Hepimiz zihnimize aşılamaya çalıştıkları evhamları yendik. Bölünmeyi yendik, Kini, ihaneti ve bütün bu sıfatları temsil eden, taşıyan ve uygulayanları yendik.

Cumhurbaşkanı Esad: Ancak bizler, bu kurtuluşun ne savaşın sonu, ne planların düşmesi, ne terörizmin ortadan kalkması ne de düşmanların teslim olması anlamına gelmediğinin bilincindeyiz… Ama burunlarını toprağa sürtmek kesinlikle er ya da geç tam hezimetin ön sözü anlamına gelir.

Cumhurbaşkanı Esad: “Boyun eymememiz anlamında da geliyor, gelecek muharebelere hazırlanmamız anlamına geliyor. Dolayısıyla Halep kırsalı ve İdlib’in kurtarılması muharebesi kuzeyden gelen bazı boş ses baloncuklarına rağmen devam edecek aynı tüm Suriye toprağının kurtarılması muharebesi gibi, terörün kökünün kazınması ve istikrarın sağlanması anlamına geldiği gibi” dedi.

Cumhurbaşkanı Esad, Suriye Arap Ordumuzun ulusal görevlerini yerine getirmekten kesinlikle geri kalmayacağını, aynı eskisi gibi halktan ve onun olacağını.. Tarih, ancak halkının muharebesinde kendisiyle bir olduğu, kendisinin de görüşü ve davasında halkıyla bir olduğu zaman zafer kazanan bir ordudan başka bir şey hatırlamayacaktır… Halep ve diğer Suriye şehirlerinde gördüğümüz de budur… Orduyu kucakladığınızda sizi korudu sizi savundu ve sizin için fedakarlıklarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Esad: Bizler sevinç zamanlarını yaşıyorken, bu anları yıllarca çekilen acı, elem ve hüznün yaşattığını hatırlamamız gerekiyor. Başkalarının yaşaması ve saadeti için canını feda edenleri hatırlamamız gerekiyor.

Şehitlerimizin ve yaralılarımızın azameti önünde saygıyla eğiliyoruz. Cabbar ailelerinin büyüklüğü önünde saygıyla eğilmek bizim görevimizdir. Eğer bu zafer hediye edilecekse onlara hediye edilir. Eğer fazilet sahibi varsa fazilet sahipleri kendileridir. Çocuklarını eğittiklerinden dolayı kendilerine selam olsun.. Sundukları her şey için çocuklarına selam olsun.. Yüze ordumuz kahramanlarının ardından da redif güçlerimizin her ferdine selam olsun.. Bizler sıcakta ve güvende iken kendileri soğukta ve donda olan vücutlarının sağlamlığına selam olsun, dedi.

Cumhurbaşkanı Esad ayrıca, gökyüzünde koruyucu şahin yerde de, vatanına vefakar olan, tarihine vefakar kalan, kendisi için kanlarını akıtanları unutmayacak eskisinde olduğu gibi daha güçlü olacak Halep’e, kanlarının ordumuzun kanlarıyla birleştiği ve Halep’in toprağını suladıkları, ordumuzla omuz omuza olan kardeşlerimize, dostlarımıza ve müttefiklerimize de selamlarını gönderdi.

Cumhurbaşkanı Esad, ‘’Ey Halepli Sevgililerimiz ve Ahalimiz, Halep’i yapılandırma çatışması olan büyük çatışmaya gireceğimiz İradenizin zaferine Kutluyorum, bütün Suriyelilerin İradesi ile Suriye’yi Yapılandıracağız ve Allahın İzniyle Kurtuluşu sürdüreceğiz’ diyerek sözlerini bitirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı