DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

BM’den Güney Sudan uyarısı: Çatışmalar yayılabilir

BM Genel Sekreteri Ban “Güney Sudan’daki çatışmaların komşu ülkelere sıçraması riski var” derken, olaylar nedeniyle binlerce kişi BM misyonuna sığındı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güney Sudan’daki çatışmaların komşu ülkelere sıçrama riski olduğunu, bunun işaretlerinin görülmeye başlandığını söyledi.

Ban, BM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Sudan’daki durumdan duyduğu endişeyi dile getirerek, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve bölgede etkili bir lider olduğu için Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile telefonda görüştüğünü belirtti.

Bunun bir siyasi kriz olduğunu ifade eden Ban, çözümünün de politik diyalog yoluyla bulunması gerektiğine dikkati çekerek, “Güney Sudan’daki çatışmaların komşu ülkelere sıçraması riski var. Bunun işaretleri şimdiden görülüyor” dedi.

Tutukluların insan haklarının korunmasının önemli olduğunu da vurgulayan Ban, ülkedeki insan hakları ihlallerini belirlemekle görevli gözlemcilerin tüm tutukluları ziyaret etmesine izin verilmesi gerektiğini aktardı.

Ülkedeki BM misyonuna (UNMISS) çok sayıda ölü ve yaralı olduğuna dair bilgilerin geldiğini anlatan Ban, bu bilgilerinin doğruluğunu araştırdıklarını vurguladı.

Ban, UNMISS’in iki yerleşkede sivillere destek verdiğini de belirterek, Juba’daki yerleşkeye sığınanların sayısının 20 bine yaklaştığını, Jonglei’deki yerleşkede de yüzlerce kişinin bulunduğunu ifade etti.

“Güney Sudan’a ek asker gönderilecek mi?” sorusu üzerine Ban, bölgede UNMISS’in görevini yaptığını, şu anda ek asker gönderme planları olmadığını söyledi.

Bu arada, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, ülkedeki olaylar nedeniyle BM misyonuna sığınan vatandaşlara evlerine dönmeleri çağrısı yaptı.

Mayardit, Güney Sudan resmi radyosunda yaptığı açıklamada, ülkede yapılan operasyonlarda vatandaşların aşiret ya da etnik kökenleri nedeniyle hedef alınmaması gerektiğini, hükümetin etnik kimlik ve kabile ayrımcılığı gözetmeksizin tüm vatandaşlarını koruyacağını belirtti.

Güney Sudan’daki çoklu aşiret yapısına dikkati çeken Mayardit, “Kabile mensubiyeti nedeniyle suç işleyenler yargılanacaktır. Juba’daki durum da her geçen gün daha iyiye gitmektedir” ifadesini kullandı.

Güney Sudan’ın başkenti Juba’da, Cumhuriyet Muhafızları arasında pazar günü çatışmalar başlamış, olaylarda 400-500 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı