DÜNYAİran

Bosna Hersek’ten İran’a teşekkür

Bosna Hersek cumhurbaşkanlık konseyinin müslüman üyesi, Bosna savaşı döneminde İran İslam Cumhuriyetinin yardımlarını takdir etti.

İRNA’nın verdiği habere göre dün Saraybosna’da İran Cumhurbaşkanı danışmanı Ekber Türkan ile görüşen Bosna Hersek cumhurbaşkanlık konseyinin müslüman üyesi Bakır İzzet Begoviç, İran’ın her zaman dünyanın müslüman ve mazlum halklarının özellikle de Bosna halkının yanında yer aldığını bildirdi.

Bosna Hersek ulema birliği başkanı Hüseyin Kavazoviç’de İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanı ve özel temsilcisi Ekber Türkan ile yaptığı görüşmede, Bosna’da yaşanan çetin savaş dönemine değinerek, İran’ın en ufak bir karşılık beklemeksizin Bosna halkının yardımına koştuğunu ve her türlü insani yardımlarını esirgemediğini bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı danışmanı Ekber Türkan da bu görüşmede Avrupa’da müslümanlara yönelik sürdürülen katliamları tarihi bir zulüm niteleyerek, Bosna müslümanların Sırplar tarafından katliamı sırasında kendi sorumluluğunu yerine getirmediği için de uluslar arası topluluk ve kuruluşları eleştirdi.

Srebrenitsa’da 8 bini aşkın Müslüman’ın katliamı 20. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Sarabosna’ya giden İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanı ve özel temsilcisi Ekber Türkan, düzenlenen törene gönderdiği çiçekle saygıda bulunarak acılı ailelerle dert ortaklığında bulundu.

Hüviyetleri yeni belirlenen 136 kişinin cenaze törenine çeşitli ülkelerden cumhurbaşkanları, elçiler, Bosna Hersek’ten dini şahsiyetler ve yabancı temsilciler katılacak.

11 temmuz tarihinde Srebrenitsa’da düzenlenecek olan törene şimdiye kadar cumhurbaşkanları, başbakan, dışişleri bakanı, siyasi ve uluslararası üste düzey yetkililerinden oluşan 93 heyet, törenlere katılmaya hazır olduklarını açıkladılar.

11 Temmuz 1995 tarihinde yaşanan Srebrenitsa katliamında Sırp güçler tarafından esir alınan yaklaşık 8500 Müslüman, topluca katledilerek, kentin yakınlarındaki köy ve uzak ormanlarda buldozerlerle kazılan toplu mezarlarda defnedildiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı