DÜNYAİNSAN HAKLARI

Bosna’da Elektrik Ve Su Sıkıntısı Başladı

Bosna Hersek ve Sırbistan’da aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen seller nedeniyle, elektrik ve içme suyu sıkıntısı da yaşanmaya başlandı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, selin en fazla etkilediği yerlerden biri olan Ilıca semtinde sular çekilmeye başladı. Suların çekilmesiyle birlikte bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Saraybosna’nın Vogoşça semti yakınlarındaki Svraka bölgesinde yaşanan heyelanda 8 ev yıkıldı. Vogoşça Belediye Başkanı Edin Smayiç, heyelanda ölü ya da yaralı olmadığını açıkladı.

Saraybosna’da taşkınların yaşandığı Milyaçka, Bosna ve Zelyeznitsa nehirlerindeki su seviyesi de azalmaya başladı. Ancak hala sular altında kalan çok sayıda ev bulunuyor. Evleri sular altında kalan vatandaşlar Kızılhaç ve belediye ekiplerince, battaniye ve gıda malzemesi yardımı yapılıyor.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda bulunan Tuzla kentinde ise yaklaşık 100 heyelanın meydana geldiği öğrenildi. Tuzla’nın Brçanska Malta semtindeki büyük bir tepelik alanda yaşanan heyelan, kent sakinlerine korkulu anlar yaşattı. Heyelanda bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğu görüldü. Tuzla’nın Badre semtinde yaşanan heyelan ise, 60 ev zarar gördü. Bu bölgedeki vatandaşların çoğu tahliye edildi.

Tuzla’nın yanı sıra bu bölgedeki, Lukavats, Graçanitsa, Biyelyina, Doboy ve diğer şehirlerde ise elektriğin yanı sıra evlere içme suyu verilemiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı