DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Çin Uygur Türkleri’ni zorunlu göçe tabi tutacak

Uygur Türkleri’nin anavatanı Sincan’da artan şiddet eylemlerine karşı Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ‘terörle mücadelede’ asimilasyon istedi. Plana göre Uygur nüfusu dağıtılacak

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan eyaletinde şiddeti giderek artan terör eylemlerini Uygurlara bağlayan Pekin yönetimi Radikal uygulamalara yeşil ışık yaktı. Pekin’de iki gün boyunca süren ve Sincan’daki durumun görüşüldüğü zirvede Devlet Başkanı Şi Jinping, herkesin ‘Çin halkı ve kültürünü tanıması gerektiğini’ vurguladı.

İktidardaki Çin Komünist Partisi, Uygurların genel inanışı İslam üzerindeki baskıyı artırmayı hedefleyen ‘özel bir politikayı’ masaya koymaya hazırlanıyor. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre Çin’de toplam nüfusu 10 milyonu bulan Uygurları daha iyi asimile etmek için yoğunluklu yaşadıkları Sincan’dan iç göçe zorlanacaklar.

Geçmişte Çin yönetimi, Sincan’da nüfus dengesini değiştirmek için ülkenin baskın etnik nüfusundan Hanların Sincan’a yerleşmesini teşvik etmişti. Şi zirvede, parti ve devletin ‘anavatan ve ulus hakkındaki düşünceleri düzenletmesi’ gerektiğini öne sürüp ‘her kökenden insanın Çin ulusu, kültürü ve sosyalizmi’ tanıyacağına vurgu yaptı.

Şi, Çin’in Sincan’daki baskı politikalarını savunup “Partimizin stratejsi doğru ve uzun vadede sürdürülmesi lazım” dedi. Caixin dergisi, Sincan’da internet üzerinden mesajlaşma servislerinin ve hatta telefon üzerinden mesajlaşma hizmetleri denetlendiğini iddia etti.

1989’da Tiananmen ayaklanmasının yıldönümü nedeniyle alarma geçen Çin’de, parti yönetimine göre 850 bine yakın Çin güvenlik güçlerine destek olmak amacıyla devriye geziyor. Pekin yönetiminin ‘terörist’ eylemlerle suçladığı Uygurlar ise baskıyı en yoğun hisseden gruplardan. 21 Mayıs’ta Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin idari merkezi Urumçi’de bir pazar yerine dün Sabah düzenlenen bombalı saldırıda en az 31 kişi ölmüştü. 30 Nisan’da üç kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı intihar saldırısını Pakistan merkezli Türkistan İslami Partisi (TIP) örgütü üstlenmişti. Uygur bölgesinde son dönemde sıklaşan şiddet eylemlerinde geçtiğimiz yıldan bu yana 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı