DÜNYAİNSAN HAKLARI

El Menar TV ekibinin şehadetinin ayrıntıları belli oldu

Gazeteci Hamza Hacı Hasan, Muhammed Muntiş ve Halim Alou’nun şehid edilmesinden sonra Hizbullah kendi soruşturmasını başlattı. El Ahbar, Hizbullah’ın araştırmasının bütün detaylarına ulaştı ve cinayetlerin sorumlusunun Suriye’deki teröristler olduğunu ayrıca dört Suriye askerinin de ölümünden sorumlu olduklarını ortaya çıkardılar.

El Ahbar’ın haberleştirdiği raporlara göre olayın akışı şu şekilde gerçekleşti:

El Sarkha kasabasının kontrolünü ele geçirdikten sonra askeri birlikler Malula kasabasına karşı iki yönden avantaja geçmişlerdi. Öncelikle kuzeyden avantaj sağladılar, kuşatılmış tepeleri, Safir Hoteli, şehrin batı tarafının kontrolünü sağladılar. Sonradan doğu yakasında üstünlüğü sağladılar ve Malula’nın geri kalanını özgürleştirdiler. Evlere yapılan baskınla pek çok silah bulundu. Şehirdeki bütün binaların aranmasından sonra Malula’nın özgürleştiği ilan edildi.

Hizbullah’ın yaptığı araştırmada savaşçılar tarafından rapor edilen detaylı bilgilere göre, gazeteciler Saat 02:10′da Safir Hotel’de canlı yayına başladılar. Bu sırada El Menar’ın ekibi birkaç kişiyle birlikte saat 03:10′da vardılar. Gruba bölgenin bütün detaylarını bilen askeri muhabir Muntiş öncülük ediyordu. El Menar koordinatörü Muntiş’le birlikte Aziz Takla manastırına yakın meydanda canlı yayına başlayacaklardı.

El Menar ekibi üç arabalık bir konvoyla ilerliyordu. İlk araç Muntiş tarafından kullanılıyordu, ikinci araç canlı yayın için gerekli araçları taşıyordu ve üçüncü araç muhabir Hamza Hacı Hasan’a aitti. Konvoy manastırın yakınındaki meydana vardığında Suriye ordusunun devriye gezdiği bölge normal görünüyordu. Saat 03:30′da Manastıra doğru sola döndüklerinde konvoyları üç silahlı kişi tarafından ağır bir saldırıya uğradı.

Ağır saldırı yüzünden arabanın içerisindeki herkes yaralandı ve Muntiş’le Alou o anda hayatlarını kaybetti. Hamza aracı sürerek kaçmaya çalıştı ancak kurşun isabet etmesinin ardından hayatını kaybetti. Saldırı aynı zamanda dört Suriye askerinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Tüm bunların ardından koşullar incelenerek silahlı kişilerin yerleri tespit edildi. Hizbullah savaşçıları saldırıyı geri püskürttü ve askeri araç göndererek bölgede hayatlarını kaybedenleri ve yaralıları aldı.

Sonradan bu üç silahlı adamın Aziz Takla manastırının bitişiğindeki bir mağarada saklandığı ortaya çıktı. Araştırmacılara göre şehre kaçan savaşçıların takip edilmesi zor olmuştu. Hizbullah savaşçıları ve Suriye ordusu manastırın sağındaki tepeye vardığında,El Menar konvoyuna saldırdıkları yerdeki evlerin yakınında bulunan bu silahlı üç kişi tehlike sezdiler ve saldırıya başladılar. El Menar TV ekibinin Beyrut’tan canlı yayın yapmak için Malula’ya geleceğinin bilinmediği, anlık bir karar olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı