DÜNYAİran

Ensari: ABD ile diğer konularda müzakere etmemek milli kararımızdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, İran milletinin Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) dikkatli bir şekilde uygulanmasını gelecek meseleler için bir mihenk taşı olarak gördüğü ve ABD’nin bu meseledeki taahhütlerine bağlılığı İran’ın gelecek kararlarında etkili olabileceğini söyledi.

Ensari bugün haftalık basın toplantısında KOEP’in uygulanmaya konmasını İran milletine tebrik ederek bunun batı Asya’daki barı ve güvenliği artmasına ve bölge ve uluslararası camiadaki durumun düzelmesine vesile olması temennisinde bulundu.
KOEP’in uygulanmasının kendi içindeki mekanizmalarla olduğunu ve uygulama esnasındaki karşılaşılan sorunlar ile de öngörülen mekanizmalar ile çözüm bulunacağını ifade eden Ensari, ‘’Bugüne kadarki mevcut gerçekler ve ABD dış politikasından elde edilenler ile, İran’ın milli kararı diğer konularda müzakere etmemek yönündedir’’ dedi.

Ensarı, İranlı ve Amerikalı tutukluların karşılıklı serbest bırakılmasıyla ilgili,’’Bu konudaki müzakereler nükleer müzakerelere paralel ve iki ülke menfaatleri doğrultusunda yapıldı. Konunun insani boyutu ve İran vatandaşlarının haklarının temini bu konuda bizim için işbirliğinin temeliydi ve iş nihai sonuca varılarak ilan edildi’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı