DÜNYAHABERLERYemen

Ensarullah, Suud Hedeflerini Füzeyle Vurdu

Yemen Ensarullah Hareketi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ı balistik füzelerle hedef aldı.  Balistik füze saldırısı gece geç saatlerde gerçekleşti.

Füze saldırısı sonrası Suudi Arabistan medyası geçtiği haberlerde, füzelerin Patriot hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini iddia etti.

Suud medyası, füzeleri havada imha etmek için hava savunma sisteminin aktif hale geldiğini gösteren video yayınladı.

Ensarullah Hareketi’nin bir önceki füze saldırısında Suudi Arabistan hava savunma sisteminin aktif hale geçtiğini ve füzeleri  havada imha ettiğini duyurmuştu. Fakat daha sonra, hava savunma sisteminin aktifleşmediği ortaya çıkmıştı.

Koalisyon: Hava Savunma Sistemi Füzeleri İmha Etti

Balistik füze saldırısı sonrası Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap Koalisyonunun sözcüsü Albay El Maliki’de bir açıklama yaptı.

El Maliki, Yemen’den ateşlenen füzelerin Suudi Arabistan havasa sahasında imha edildiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınladığı haberde Yemen’den fırlatılan tüm füzelerin imha edildiğini belirtti.

Patriot Hedefe Ulaşmadan Düştü: 1 Suudlu Öldü

Yemen’den fırlatılan füzelerin Riyad semalarından geçişini ve füzelerin imha edilişini ve düşüşünü Suudlular telefonlarıyla kaydetti.

Suudlular, telefonlarıyla kaydettikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Hava savunma sisteminin imha ettiği füzelerin parçalarının Riyad’a yakın yerleşim yerlerine ve caddelere düştüğü görüldü.

Suudi Arabistan’ın füzeleri imha etmek için aktifleştirdiği hava savunma sisteminden fırlatılan bir patriot füzesi ise hedefe ulaşmadan araziye düştü.

Bazı kaynaklar, Suudi Arabistan’ın füzeleri  havada imha için fırlattığı  Patriot’un düşmesiyle bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suudi Arabistan makamları ise, Patriot füzesinin teknik bir arıza sonucu  düştüğünü açıkladı.

El Mesire: Füzeler Hedeflerini Başarıyla Vurdu

Yemen Ensarullah Hareketine yakın El Mesire füze saldırısıyla ilgili geçtiği haberde, Yemen’den Suudi Arabistan hedeflerine füze  fırlatıldığını duyurdu.

El Mesire, Yemen askeri kaynaklarına dayandırdığı haberinde, füzelerin hedeflerini vurduğunu aktardı.

Reuters haber ajansı konuyla ilgili geçtiği sondakika haberinde, Riyad’da büyük bir patlamanın görüldüğünü belirtti.

Füze saldırısı sonrası Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, Riyad ve bazı kentlerden toz bulutundan dolayı okulların Pazartesi tatil edildiğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı