DÜNYAORTADOĞUSuriye

Esad: İsteyen herkes Halep’e gidip gerçekleri görebilir (RÖPORTAJ)

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad, Suriye ordusunun Halep dahil Suriye’nin her yerinde ulusal ve anayasal sorumluluğu kapsamında hareket edip vatan toprakları ve halkını savunduğunun altını çizdi.

 

Sorumlusu Suriye Hükümeti Değildir

Danimarkalı TV2 Kanalı ile röportajında Cumhurbaşkanı el Esad; Halep’in doğu semtlerine ilişkin medya hamleleri ve oradaki durumlar konusunda bir soruya cevabında el Esad; Suriye ordusunun saldırıda bulunmadığını, fakat Halep dahil Suriye’nin her karış toprağını terörden temizleyip ulusal egemenliğin yanı sıra Suriyelilerin can ve mal güvenliğini sağlama görevinde bulunduğunun altını çizdi.

 

El Esad; Suriye’nin Rusya ve ABD arasında sağlanan anlaşmanın başarılı olması amacıyla Halep’in doğusunda bir hafta çatışmaları durdurduğuna, anlaşmanın uygulanmaması ve sürenin sona ermesi ardından bu semtler ve ahalisinin kurtarılması için Suriye ordusunun yeniden operasyonlarına başladığını belirtti.

 

Halep’in doğusundaki kötü durumlar konusunda ise el Esad; bunun nedeni ya da sorumlusunun Suriye hükümeti olmadığını vurguladı. El Esad bunun asıl sorumlusunun orada bulunan teröristler olduğuna dikkat çekti. Orada mevcut teröristler nedeniyle durumların yıllardan beri kötü olduğunu belirten el Esad; fakat bugün hırçın bir hamle başlatan aynı medya araçlarının bu kötü durumlara tüm bu süre içinde neden hiç değinmedikleri sorusunun altını çizdi. El Esad şu an bu konuya odaklanılmasının asıl nedeninin orada sivillerin kötü durumları değil de, teröristlerin kötü durumları olduğunu vurguladı.

 

Sözlerine devam eden el Esad; Suriye devletinin hiçbir zaman bu bölgelere gıda ve tıbbi yardımların girmesini engellemediğini, tek amacın oradaki teröristlere askeri desteği kesip burada bulunan sivilleri kurtarmak olduğunu kaydetti.

 

Görüntüleri Ajandalarına Göre Seçiyorlar

 

Kimi medya araçlarında Halep’in doğusunda ölü ve yaralı çocukların görüntülerine ilişkin soruya cevabında el Esad; her savaşta masum kurbanların olabileceğine bir kez daha işaret etti. El Esad fakat söz konusu medya araçlarının ajandalarına hizmet edecek görüntüleri seçtiklerine dikkat çekerken, Suriye ordusu ve hükümetini suçlama amaçlı belli başlı görüntüler seçildiğini söyledi.

 

Halep’in doğusunda bulunan teröristlerin günü birlik olarak Halep Kentinin muhtelif sivil yerleşim alanlarını füze yağmuruna tuttuklarına dikkat çeken el Esad; bu gelişigüzel saldırılarda toplu katliamların işlendiğini, onlarca çocuk ve kadının gaddarca öldürüldüğünü belirtti. El Esad Batılı yetkililerin ya da medya araçlarının bu görüntülere neden hiç yer vermediklerini veya hiçbir şekilde söz etmedikleri sorusuna işaret etti.

 

Bombalanan hastanelerin görüntüleri konusunda ise el Esad; şu ana dek sayısız görüntünün montaj olduğunun kanıtlandığına dikkat çekerek, Suriye ordusun politika olarak hastaneleri ya da okulları bombalamadığının bir kez daha altını çizdi.

 

Sözlerine devam eden el Esad ne Suriye ordusu ne de Rus hava güçlerinin okulları veya hastaneleri bombalamalarında çıkarları olmadığını vurgularken, bunun teröristlere koz verme niteliğinde olduğunu söyledi.

 

El Esad bir kez daha, Suriye hükümetinin Halep’in doğusunda bulunan tüm sivillere güvenli bir şekilde çıkmaları ve onların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gereken garantiyi sağladığına vurgu yaptı.

 

Bunu Teröristleri Destekleyen Devletlere Sormak Gerekiyor

 

Ölen ve enkaz altında kalan Suriyeli çocukların görüntülerini gördüğünde ne hissettiğine ilişkin soruya cevabında el Esad; bunun kuşkusuz acı verici bir durum olduğunu kaydetti.

 

El Esad teröristlerin saldırılarında kurban giden masum insanların sayısına işaret ederek, asıl teröristlerin neden bu katliamları işlediklerini sorgulamak gerektiğini ifade etti. Asıl sorulması gereken sorunun teröristlerin neden bu katliamları işledikleri sorusu olduğunu vurgulayan el Esad; Türkiye Katar, Suudi Arabistan ve daha başka devletlerin neden bu katliamları işlediklerinin sorulması gerektiğini belirtti.

El Esad; bir cumhurbaşkanı olarak düşündüğü tek şeyin, teröristlerin bu katliamlarını nasıl engelleyebileceği, şu an ya da gelecekte masum insanların ölümünü nasıl engelleyebileceği olduğunu vurguladı.

 

Kendi Gözlerinle Görmen Mümkündür

 

Halep’in doğusundaki kötü durumların sorumluluğunu teröristlere yüklemesine ilişkin bir soruya cevabında el Esad; isteyen herkesin Halep’te hükümetin kontrolündeki bölgelere gidip gerçeği kendi gözleriyle görüp görüntüleyebileceğini ifade etti. El Esad Halep’te son iki ay içinde teröristlerin sivil bölgelere saldırıları sonucunda kurban gidenlerin sayısı ve yaşanan faciaların ortada olduğunu belirtti.

 

Suriye ordusunun operasyonlarında sivil kurbanların olmadığını iddia etmediğini bir kez daha ifade eden el Esad; fakat Suriye ordusunun kasıtlı olarak sivilleri kesinlikle hedef almadığını, amacının anayasa ve kanunların kendisine verdiği sorumlulukla Suriye ve halkını terörden kurtarmak olduğunun altını çizdi.

 

Sözlerine devam eden el Esad; fakat teröristlerin günü birlik olarak Halep Kenti ve daha başka bölgelerde sivilleri kasıtlı olarak hedef alıp kadın yaşlı çocuk demeden vahşi katliamlar işlemelerine rağmen Batılı yetkililer ve medya araçlarının bu vahşetlere hiç değinmediklerinin altını çizdi.

 

Teröristlerin Propagandası Üzerine Siyasi Tutum Alamayız

Halep’in doğu semtlerinde Bane el Abid adında yedi yaşlarında bir kız çocuğunun her gün yaşadığı acıları sosyal paylaşım sayfalarında paylaştığı ve bunun ne derecede güvenilir olduğuna ilişkin soruya cevabında el Esad; teröristler ve onları destekleyen tarafların medya propagandalarına dikkat çekti.

 

El Esad teröristlerin propagandası üzerine siyasi tutum yapılandırmanın mümkün olmadığını ifade ederek, eşi benzeri görülmeyen bu dezenformasyon ve propaganda içinde duygusal davranıp tutum almanın mantıklı olmayacağını söyledi.

 

Suriye hükümetinin görevinin insanları savunmak ve korumak olduğunu belirten el Esad; teröristlerin birçok bölgede sivil insanları canlı kalkan olarak kullandıklarını kaydetti. El Esad fakat bu durumda Suriye hükümetinin eli kolu bağlı kalmasının da doğru olmadığının altını çizdi.

 

Hatalar Ferdi Hatadır

Suriye ordusunun işlediği hatalara ilişkin soruya cevabında el Esad; bu hataların kurumsal değil de ferdi hatalar olduğunu bir kez daha vurguladı.

Her savaşta hataların olabileceğini bir kez daha hatırlatan el Esad; Suriye’de hata işleyen herkesi cezalandıracak kurumların da bulunduğunu vurguladı.

 

Bunun Kanıtı Ortada

Halep’in doğusundan çıkmak isteyen sivil ve silahlıların güvenliğini garantileyecek icraatlar konusunda ise el Esad; Suriye hükümetinin temin ettiği güvenli geçitlerden çok sayıda sivil ve silahlının çıktığına dikkat çekti.

 

Sözlerine devam eden el Esad; bunların güvenliğinin tam olarak sağlandığını, gerekli hizmet koşullarıyla donatılmış geçici ikamet merkezlerine alındıklarını, isteyenlerin de istediği yere serbestçe gittiğini belirtti.

 

Suriye’nin vatanın hiçbir yerinde ölüm ve yıkımı istemediğini bir kez daha vurgulayan el Esad; hükümetin bunda ne çıkarı olabileceğini sorusunu ifade etti. El Esad dolayısıyla her bölgede silahını teslim etmek isteyenlere fırsat verildiğini ve bunun birçok yerde başarı kaydettiğinin altını çizdi.

 

El Esad devletin bu konuda garantisinin muhtelif bölgelerde canlı bir şekilde görüldüğüne dikkat çekti.

 

Avrupalı Hükümetler ABD’den Bağımsız Bir Tutum Alma Cesaretine Sahip Değiller

 

Avrupa halklarının, Suriye’nin düşmanı olmadıklarını belirterek, Avrupa halkları ile Avrupa hükümetlerinin politikaları arasında büyük bir farkın bulunduğuna vurgu yaptı.

 

El Esad; Avrupa ülkelerinin 2003 yılında Irak işgalinden bu yana kendilerine has bir tutumları olmadığını ve tamamen ABD politikasını izlediklerini ifade etti. El Esad Avrupa ülkelerinin tek başlarına bağımsız bir karar alma ya da tutum izleme cesaretine sahip olmadıklarının altını çizdi.

Bir kısım medya araçlarının Halep Kentinin doğu semtlerine ilişkin yayınladıkları görüntüler ve haberler konusunda ise el Esad; Suriye ve halkını hedef alan savaşın başından beri kamuoyunu kandırma amaçlı asılsız haber ve görüntülere dikkat çekti. El Esad bu görüntü ve haberlerin mevcut gerçeği değiştirmeyeceğini ifade etti.

 

Her savaşta kişisel hataların olacağını birçok kez ifade ettiğine dikkat çeken el Esad; fakat olanların Suriye hükümetinin politikası ve tutumu olduğunu iddia etmenin kesinlikle doğru olmayacağının altını çizdi. El Esad kendisinin oldukça gerçekçi olduğunu, savaşta meydana gelen bir kısım kişisel hataları kabul ettiğini kaydederken, fakat Suriye hükümetinin hastaneleri, okulları hedef alma ya da sivilleri öldürme emirleri verdiğinin doğru olmadığı gibi gerçeklikle de hiçbir ilişkisinin olmadığını vurguladı.

 

Bunun Suriye hükümetinin çıkarlarıyla uyuşmadığına dikkat çeken el Esad; sivil insanları kasıtlı bir şekilde katleden bir hükümetin, dünyanın muhtelif devletleri tarafından her türlü desteğin temin edildiği ve petrodolarların sınırsız bir şekilde finanse ettiği teröre karşı beş yıla aşkın bir süredir mücadele etmesinin kesinlikle mümkün olmadığını kaydetti.

 

Sözlerine devam eden el Esad; Suriye ve Suriyelileri savunduğu, halkının desteğini aldığı için bunca zamandır görevinde olduğunun altını çizerken, halkının desteği olmaksızın tüm bu süre içinde hiçbir şahısın görevde uzun süre kalmasının mümkün olmadığına işaret etti.

 

Başka Seçenekleri Yoktur

 

Halep’in doğusunun kontrol altına alınması yönünde bir sonraki adıma ilişkin soruya cevabında el Esad; Suriye topraklarının tamamının teröristlerden temizlenmesine dek operasyonların aralıksız ve amansız bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi.

 

Teröristlerin çıkıp gitmekten başka hiçbir seçenekleri olmadığını belirten el Esad; Suriyeli bir karış toprağın bile terör tehlikesi altında bırakılmasının kesinlikle mümkün olmadığını vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye ordusu ve hükümetinin temel görevi ve ana hedefinin Suriye ve halkını terörden temizlemek olduğunu, bu bağlamda da kararlı ve azimli olduğunu ifade etti.

 

Bu bağlamda savaştan başka bir alternatifin mevcut olduğuna dikkat çeken el Esad; muhtelif bölgelerde yürütülen ulusal uzlaşmalar ve silahlıların vatan kucağına dönmeleri için verilen fırsatlara vurgu yaptı.

 

Esef Duyduk, Fakat Böyle Olacağını Biliyorduk

 

ABD’nın Suriye’de çatışmaların durdurulması konusunda Rusya ile görüşmelerini askıya alması konusunda el Esad; kuşkusuz bunun esef verici bir durum olduğunu söyledi.

 

El Esad fakat bunun böyle olacağının önceden bilindiğine dikkat çekerken, mevzunun anlaşmayla değil, irade ve niyetle alakalı olduğunu belirtti. ABD’nin de Suriye konusunda herhangi bir anlaşmanın sağlanması konusunda iradesi olmadığının bilindiğini kaydeden el Esad; ABD ve BM’nin uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesinin, ABD’nin Suriye’de oynadığı bir oyun kartı olduğunu bir kez daha vurguladı.

 

Ilımlı Muhalefet Hurafeden İbaret

 

Cumhurbaşkanı el Esad, ılımlı muhalefetin hurafe olduğunu söyleyerek bu nedenle batının var olmayan ılımlı muhalefetle sahada mevcut terör gruplarını birbirinden ayıramayacağını ve zaten bunu istemediklerini ifade etti.

 

Batının ılımlı muhalefet olduğu konusunda ısrar ettiğini bu nedenle Rusların onlara “ılımlı muhalefet varsa eğer, sizden ılımlılarla radikal İslamcıları ayırmanızı istiyoruz” dediğine dikkat çeken el Esad, bunun ılımlı muhalefet diye bir şey olmadığı için başarılı olamayacağını ekledi.

 

Cumhurbaşkanı el Esad, birçok insanın ateşkes anlaşmasının başarısız olması yada uygulanmaması halinde durumun tırmanacağından söz ettiklerini belirterek bu tırmandırmanın uzun süredir var olduğuna dikkat çekti.

 

ABD’nin Deyrezzor’da Suriye ordu güçlerine yönelik saldırısına değinen el Esad, “herkes orada tek bir grubun, IŞİD’in olduğunu biliyor. IŞİD ilerledi ve Suriye ordusunun yerini alarak ABD saldırıları nedeniyle Deyrezzor kentini tehdit etmeye başladı. Dolayısıyla tırmandırma zaten başından beri vardı” diye konuştu.

2. Dünya savaşından bu yana ülkeler arasında doğrudan bir savaşın yaşanmadığına dikkat çeken el Esad, ABD’de büyük devlet adamları bulunmadığını bu nedenle her şeyin ve en kötüsünün olabileceğinin altını çizdi.

Rusya’nın bu noktaya varılmaması için elinden geleni yaptığına dikkat çeken el Esad, ABD’nin bu tür bir savaşı önlemek için böyle bir çaba içinde olup olmadığı şüpheli bu endişe yaratıyor diye ekledi.

 

El Esad, Amerika’nın Deyrezzor saldırısında Danimarka ve İngiltere’yi ve diğer koalisyon ortaklarını IŞİD’i vuracağız diye aldattığını belirterek Danimarka halkının hedefin ne olduğuna ve nereye yöneldiklerini bilmeden ordularının başka bir ülkede askeri operasyon yapmasını kabul eder mi?” diye sordu.

 

ABD IŞİD’e Destek Veriyor

 

Danimarka’nın IŞİD’de dolaylı yoldan destek verip vermediğine ilişkin soruya yanıtında ise Cumhurbaşkanı el Esad, “aslında bu saldırıyla IŞİD’e yardım ettiler. Çünkü Deyrezzor kentini savunan onlarca Suriye askerini öldürdüler. Şu an o bölgeyi ve bu bölgeye nazır tepeleri IŞİD ele geçirdi. IŞİD bu saldırı sayesinde Deyrezzor kentini ele geçirebilir” dedi.

 

Avrupalıların Amerika’nın her dediğini sorgusuz tartışmasız yaptıklarına değinen el Esad, Amerikalıların Deyrezzor’da ordu güçlerine yönelik saldırını kasıtlı yaptıklarından emin olduklarını söyledi.

 

IŞİD’in Amerikaların kontrolü altında Tedmur kentini işgal etmesinin, gündüz gözüyle petrol çıkarıp kaçırmasının ABD’nin bu örgütü kullanmak için desteklediğinin en büyük kanıtı olduğunun altını çizdi.

El Esad, Amerikan koalisyonu olan uluslararası koalisyon güçleri kapsamında Suriye’ye yapılan müdahalenin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu ve Suriye egemenliğine ihlal sayıldığını belirterek operasyonların Suriye hükümetiyle koordinasyon içinde yapılmadığına dikkat çekti.

El Esad, AB’nin Suriye halkına uyguladığı ambargonun Suriye halkını olumsuz etkilediğine işaret ederek Danimarka’nın da bu politikanın bir parçası olduğunun altını çizdi.

 

Bir başka ülkedeki muhalefete destek vermenin o ülkenin içişlerine müdahale sayıldığını dikkat çeken el Esad, Suriye’de herhangi bir şahsı bir başkasına karşı destekleme hakları olmadığının altını çizdi.

 

Danimarka halkı ile hükümeti arasında büyük bir fark olduğuna değinen el Esad, Avrupa halklarının Suriye’nin dostu olduğunu ifade etti.

 

Başkanlık görevini bırakma konusunun kendi kararına değil Suriye halkının kararına bağlı olduğunu vurgulayan el Esad, Suriye’nin şu an bir savaş içinde olduğunu ve kendinin başkan olarak bu gemiyi güvenli bir limana ulaştırmak zorunda olduğunu ifade etti.

 

El Esad “ Suriye halkı görevi bırakmamı isterse bırakırım. Sorun ben isem yada savaşın sebebi isem görevi bırakmaya hazırım. Fakat sorunun benimle ilgisi yok ve sorun bundan çok daha büyük. Sorun Suriye, hükümet, bağımsızlık ve bölgesel düzeydeki savaş, büyük devletler arasındaki savaşla alakalı. Suriye sadece başlıktan başkanı da ana başlıktan ibarettir” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı el Esad, ülkenin tüm topraklarını terör gruplarından kurtarana kadar savaşmanın anayasal görevi olduğunu vurgulayarak bunun kendi kararı yada seçimi olmadığının altını çizdi.

 

Siyasi çözüme ulaşabilmek için teröristlerle savaşmak gerektiğini dikkat çeken el Esad “iki süreç var biri askeri diğeri diplomatik yada siyasi süreç ve bu ikisi birbirine bağlı” dedi.

Cumhurbaşkanı el Esad, sorunu siyasi yollarla çözmeyi temenni ettiklerini fakat çözüm yolunu koşulların belirlediğine işaret etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı