DÜNYAHABERLER

“Ey ABD, neden ülkedeki siyahları öldürüyorsunuz? hemde savunmasız haldeyken”

Filipinler’de uyuşturucuya karşı açtığı savaş kapsamında kullandığı sert yöntemleri eleştirilen devlet başkanı Rodrigo Duterte, ABD ve BM’ye çattı.

Duerte, ABD ve BM’nin insan haklarını ve hayatını korumak için çaba sarf etmediğini söyledi.

Filipinler’de geçen ay yönetimi devralan ve uyuşturucu ticaretine karşı büyük bir savaş Rodrigo Duterte, düzenlediği basın konferansında ABD ve BM’ye çattı. Son 1 aylık operasyonlarda katı yöntemler kullanan ve 1700’den fazla insanın uyuşturucuyla bağlantıları nedeniyle öldürülmesinin büyütülecek bir şey olmadığını söyleyen Duterte, ABD ve BM’nin kendi insan hakları karnesine bakmaları gerektiğini söyledi.

‘SİYAHLARI İSTEYEREK VURUYORSUNUZ’

Sözlerine ABD’de polisin siyahlara uyguladığı şiddete değinerek başlayan Duterte, “Ey ABD, neden ülkedeki siyahları öldürüyorsunuz? Savunmasız ve teslim halindeyken bile vuruyorsunuz onları. Sayıları kaç olursa olsun, bu tam bir insan hakları ihlali” dedi. Daha sonra Birleşmiş Milletler’e de çatan devlet başkanı, “Bay BM, dünya için ne yaptın? Şimdi saymaya başlasam senin aptal olduğunu gösterecek 5 tane soru üretebilirim” dedi. Duterte, Ortadoğu’daki çok daha ölümcül olan şiddet olayları karşısında suskun kalmakla suçladığı BM ile ilgili olarak “Belki de BM’den ayrılmaya karar vermek zorundayız.” dedi.

‘MOLOZDAN ÇIKAN ÇOCUĞA DA YARDIM ETMEDİNİZ’

Geçtiğimiz günlerde Suriye’de evi bombalanan ve molozlardan kurtarılan topraklar içindeki 5 yaşındaki bir çocuğun ambulansta otururken çekilen görüntüsüne değinen Duterte, “ABD, bu çocuk için de hiçbirşey yapmadı. En ufak bir yardım haberi okumadım” dedi.

Ülkesindeki ayrılıkçı Maoist milislerden bile uyuşturucuyla mücadele kapsmaında kaçakçıları öldürmeleri talebinde bulunan Duterte, BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından uyuşturucuyla mücadele kılıfı altında insan haklarını çiğneyen bir politika izlemekle eleştirilmişti. Son operasyonlarda 1700’den fazla kişinin öldüğü ve 4200’den fazla kişinin de tutuklandığı filipinler’de herş şeye rağmen Duterte’nin halk desteği yüksek seyrediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı