DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Fedakar öğretmen öğrencisine böbreğini verdiğini 15 yıl sonra açıkladı

Buşehr Eyaletinin Cem İlçesinde görev yapan öğretmen Said Hacızade, öğrencilerinden bir tanesinin böbrek hastası olduğunu ve onun zaman zaman diyalize gitmek zorunda kaldığını öğrendikten sonra, kendi böbreğini ona hediye etme kararını verdi.

Hacızade, öğrencinin ailesiyle görüştükten sonra kendi kararını onlara anlatarak, onlarla anlanmış ve böbreğinin öğrencisine nakledilmesini sağlamıştır.

Hacızade, 15 yıl sonra ilk kez bu konu hakkında konuşarak, ben öğrencimin masum ve hasta bakışlarına dayanamıyordum. Onu bir türlü bu hastalıktan kurtarmayı kendime borç biliyordum. Bu nedenle bu kararı aldım ve böbreğimi ona naklettirdim. Şimdi 15 yıldır tek böbrekle yaşıyorum ve her zaman yaptığım bu işten gurur duyuyorum.

Bundan öncede Sistan ve Belucistan eyaletinde bir öğretmen öğrencilerini sel sonucu yıkılan duvarın altından kurtarmak için kendi canını kaybetmiştir.

Yine Kürdistan eyaletinde de bir öğretmen kanser hastası olan öğrencisine moral vermek, onun derdini paylaşmak amacıyla saçlarını kazıtmıştır. Öğretmenin yaptığı bu işten sonra başka öğrencilerde bu eyleme katılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı