DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Filistin devleti bahanesiyle korsan İsrail’in ömrü uzatılıyor

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Filistin devletinin tanınmasının, anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Fransa Meclisi’nde iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, “Filistin’in devlet olarak tanınması” karar tasarısı tartışıldı.

Tasarıyla ilgili mecliste yapılan oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa’nın sorumluluklarını yerine getirerek Filistin’i devlet olarak tanıyacağını söyledi.

Fabius, “Filistin’in tanınması anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır” dedi.

Filistin’in tanınmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde değerlendireceklerini belirten Fabius, Fransa’nın İsrail ve Filistin halklarının dostu olduğunu vurguladı. Fabius, “Fransız hükümeti, İsrail-Filistin sorunun iki yıllık zaman çizelgesi içinde nihai çözüme kavuşmasını kabul edebilir. Bu en sık tartışılan konudur” dedi.

İsrail-Filistin barış müzakerelerinin çıkmazlığa ulaşması ardından yapılan girişim ve çabalara değinen Fabius, “Bu çabalar başarısız olursa, yerleşim inşası sorununu çözmek için sunulan girişimler başarısız olursa, o zaman Fransa görevini yapmak ve gecikmeden Filistin devletini tanımak zorunda olacak. Biz buna hazırız” dedi.

Fabius, “Fransa, Filistin’i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır. Çünkü bu tanımanın, çatışmanın çözümsüzlüğünü aşmaya ve kalıcı çözümün sağlanmasına faydası olması gerekir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı