DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Filistinliler 67. yılında Nekbe’yi anıyor

Filistin’deki Nekbe’nin (Büyük Felaket) 67. yılı dolayısıyla gece meşalelerle yürüyüş düzenlendi.Nekbe’nin 67. yılına işaret etmek için 67 meşale taşındı.

Nekbe dolayısıyla kentin merkezindeki bir binanın duvarına, üzerinde elinde yurduna geri dönüş anahtarı taşıyan bir Filistinli mültecinin resmi bulunan ve halkı tehcir edilen köylerin ismi ve “döneceğiz” yazılı bir pankart asıldı.

Ramallah’taki El-Em’ari Mülteci Kampı’ndan İbrahim Kamil yaptığı açıklamada, “Bugün ve her gün evlerimizi, köylerimizi ve tarihi Filistin’i hatırlıyoruz ve geriye dönüş hakkımızdan vazgeçmediğimizi tekrarlıyoruz. Evlerimizden tehcir edilişimizin üzerinden 67 yıl geçti. Hep geri dönüş hayaliyle yaşıyoruz ve bu bir gün gerçekleşecek” dedi.

Kamil, Hayfa yakınında bulunan beldesine geri dönüşünü engelleyecek hiçbir alternatif veya çözümü kabul etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

İsrail’in, 14 Mayıs 1948’de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde yerlerinden olan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler, her yıl 15 Mayıs’ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM’nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası vatanını terk etmek zorunda kalarak, sığınmacı konumuna düşmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı