HABERLERİNSAN HAKLARI

Filistinlilerin Evlerini Yıkarken İşgalcilere Teşvik Kredisi Veriliyor

Siyonist işgal devleti Kudüs’te ırkçı anlayışa dayanan ve tamamen işgalci gasp yoluyla yürüttüğü yahudileştirme politikasında Filistinlilerin evlerini yıkarken yahudileri Kudüs’te büyük çaplı turistik tesisler inşa etmeye teşvik amacıyla özel kredi programları uyguluyor.

Siyonist medyanın dünkü (1 Ağustos Çarşamba) sayılarında yayınlanan haberlere göre siyonist işgal devleti hükümeti “Büyük Kudüs” projesi adını verdiği işgal ve gasp projesini hayata geçirmek amacıyla işgal altındaki Kudüs’te Yahudilere ait oteller ve turistik tesisler inşasını teşvik amacıyla bir özel kredi programını kabule hazırlanıyor.

Haaretz adlı İsrail gazetesinin web sitesinde yayınlanan habere göre kabul edilmesi düşünülen teşvik ve kredi programının İsrail işgal devletinin kuruluşundan bu yana kabul edilmiş aynı türden teşvik programlarının en büyüğü olması bekleniyor. Habere göre daha önce bu türden bir teşvik programı 1959 yılında sadece 1948’de işgal edilmiş topraklara inşa edilecek turistik otellerin inşasının desteklenmesi amacıyla uygulanmıştı.

Program ağırlıklı olarak Kudüs içerisine inşa edilecek büyük çaplı turistik otellerin desteklenmesi amacıyla verilecek kredileri kapsayacak. Ancak programda, Kudüs yakınlarında Filistinlilerden gasp edilmiş araziler üzerine kurulmuş olan Yahudi yerleşim merkezlerine inşa edilecek turistik oteller için verilecek teşvik kredileri de yer alacak.

Hamas, konuyla ilgili bir açıklama yaparak yahudi yerleşim merkezlerine turistik oteller inşası ruhsatının verilmesinin ciddi bir risk arz ettiğini hatırlattı ve işgal devletini böyle bir şeye kalkışmaması konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı