DÜNYAHABERLER

Fransa’da grev hazırlığı

Fransa’da havayolu, demiryolu ve metro ulaşımı sağlayan kurumların yanı sıra memurlar da grev kararı aldıklarını duyurdu.

Ulusal Demiryolu Şirketi SNCF, hükümetin reform kararını protesto amacıyla nisan ayından itibaren 36 gün sürecek greve gidileceğini ve haftada 2 gün ülke genelindeki tren seferlerinde yavaşlatma uygulanacağını belirtti. Ülkedeki sendikalar 22 Mart’t büyük bir eylem yapmayı planlıyor.

Fransa’daki 7 ayrı memur sendikası tarafından yapılan ortak açıklamada ise aynı gün Paris’te memurların da bir araya geleceği aktarıldı. Hükümetin tasarruf kararları çerçevesinde 120 bin memur kadrosunun azaltılması yönünde yaptığı açıklamayı protesto edecek olan memurlar, daha önce de benzer bir gösteri düzenlemişti.

Paris ve çevresinin metro ve tramvay ulaşımını üstlenen RATP’ın çalışanları da demiryolları ve kamu çalışanlarının haklarını savunmak ve destek için 22 Mart’ta grev ve gösteri çağrısına katıldı. RATP çalışanları, Paris metrosunun özelleştirilmesi projesine de karşı çıkarak 21 Mart akşamından 23 Mart sabahına kadar grevde olacaklarını duyurdu.

Ulusal havayolu şirketi Air France çalışanları ise bir ay içinde üçüncü kez greve gitme kararı aldı. Daha önce çalışma şartları ve ücret artışı politikasını protesto amacıyla greve giden pilotlar ile kabin ve yer hizmetleri çalışanlarının üye olduğu 11 sendika, 23 Mart’ta yapılacak grevin ardından 30 Mart’ta da yeni bir greve gidileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı