DÜNYAHABERLER

Fransa’nın nükleer anlaşma vurgusu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran ve 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmanın korunması ve yeniden müzakere edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Amerikalı mevkidaşı Tillerson’la görüşmesinde ABD’den nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını istedi.

Fars haber ajansına göre, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian,  sözkonusu görüşmede, Amerikan başkanı Trump’ın, nükleer anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı baskıların rahatsızlık verici olduğunu söyledi.

Bu arada AP ajansı da, Fransa dışişleri bakanının muhabirlere yaptığı açıklamada,  Tillerson ile görüşmesinde Fransa olarak nükleer anlaşmaya bağlı kalacağını bildirdiğini aktardı.

Fransa dışişleri bakanı, nükleer anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu, Çin ve Rusya’nın da bu anlaşmaya imza atan ülkeler arasında olduğunu belirterek, ‘Trump’ın, nükleer anlaşmayla ilgili olarak karar alması için Amerikan Kongresi ve Avrupa’nın sorumluluk alması gerektiğine dair girişiminin ikna edecek tarafının bulunmadığını’ söyledi.

Bilindiği gibi İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşma ocak 2016’dan beri yürürlükte olmasına rağmen Amerika, sürekli olarak bu anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirmediği gibi engeller çıkarmak suretiyle anlaşmanın yürürlüğünü engellemeye çalışıyor.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmak istemesine ve bu anlaşmanın yeniden müzakere edilmesine dair açıklamalara ise İran İslam Cumhuriyeti şiddetle karşı çıkıyor ve anlaşmayla ilgili yeniden yapılacak her türlü müzakerenin  uluslararası bu anlaşmaya aykırı olduğunu bildiriyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı