DÜNYAİNSAN HAKLARI

Gannuşi’nin Türkiye’den aldığı demokrasi(!) dersi işe yaradı, Tunus İsrailli turistlerin ülkeye girmelerine izin verdi

Tunus’un İsrail devletiyle herhangi diplomatik ilişkisi yok. Bu sebeple İsrail’İ devlet olarak tanımıyor. Dolaysıyla İsrailli turistler ülkeye giriş yapamıyor.

Tunus hükümeti’nin aldığı bir karara göre bu durum değişmeyecek ancak İsrail pasaportlu turistler ülkeye ‘özel vizeyle’ giriş yapabilecek. Bu karar tek başına bile ülkede büyük polemiklere neden oldu.

Hükümeti İsrail’e karşı yumuşak davranmakla suçlayan muhalefet, içişleri ve turizm bakanı hakkında bir meclis soruşturması talep etti. Zira bu karar yasayla değil, turizm bakanının talebiyle, içişleri bakanlığı tarafından yayımlanan kanun hükmünde bir kararnameyle alınmış.

Meclis soruşturmasına yeşil ışık yakan Başbakan Mehdi Jomaa, ülke basınına, bu konuyu mecliste tüm hatlarıyla tartışacaklarını memnuniyetle karşıladığını ve modern ve laik bir ülke bilinciyle uzun vadeli, kalıcı bir karar alabilmeleri için bir fırsat olduğunu belirtti.

İsrailli turistlerin ülkeye giriş yapabilmelerini iyi bir fırsat olarak değerlendiren sektör, büyük potansiyele dikkat çektiler. Buna göre Tunus her yıl ortalama 250.000 İsrailli turist ağırlayabilir.

Yahudi dinine göre Tunus’ta hac görevi gören çok önemli bir sinagog bulunuyor. Ghriba sinagogu, halen her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen on binlerce Yahudi dinine mensup kişilerce ziyaret ediliyor. Ancak İsrail pasaportu taşıyan turistler ülkeye giriş yapamıyor. Ghriba sinagogu, Afrika kıtasında bulunan en eski sinagog olarak biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı