DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Gazze’nin felaketten kurtarılması için yardım çağrısı

Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Dünya Parlamentolar Birliği Başkanı’nı, Avrupa Parlamentosu Başkanı’nı, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’ni ve Arap parlamentoları başkanlarını Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması ve Gazze halkının kurtarılması için acilen müdahaleye davet etti.

Bahr, parlamento başkanlarına gönderdiği acil mektupta ablukanın ağırlaştırılması nedeniyle Gazze Şeridi’nde yaşanabilecek felaketler konusunda bilgi vererek, modern çağın en zalim ablukası nedeniyle Gazze halkının çektiği sıkıntıların artık herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Gazze Şeridi’ndeki tek elektrik santralinin çalışması için gerekli yakıtın olmaması nedeniyle elektrik kesintilerinin günlük 12 saati aştığını ifade eden Bahr, elektrik sorununun sağlık, eğitim, alt yapı ve diğer hizmet alanlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Atık su tesislerinde çalışmaların durması nedeniyle Gazze Şeridi’nde daha önce görülmemiş sağlık ve çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunan Bahr, belediyelerin her gün 90 milyon metreküp atık suyu arıtmadan denize boşaltmak zorunda kaldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı