DÜNYAHABERLER

Güney ve Kuzey Kore arasında gerginlik sürüyor

Amerika’nın Güney Kore’de bulundurduğu  binlerce askerin Güney Kore ile askeri tatbikat yapması ve Kuzey Kore’yi tehdit etmesinin ardından Kuzey Kore’nin  füzelerini Güney Kore’ye çevirmesi ve Amerika’yı da tehdit etmesiyle Kore yarım adasında sular  ısınmaya devam ederken, Kuzey Kore dün  bütün devlet kuruluşlarına verdiği emirde, ülkenin Güney Kore ile tam bir savaş içine girdiğini ilan etti.  Kuzey Kore yönetimi, bundan sonra Güney Kore ile ilişkilerinin savaş ortamına göre yapılacağını bildirdi.

Kuzey Kore, daha önceden  adada var olan ateşkesin de bittiğini ilan etti.

Bir gün önce de Kuzey Kore resmi haber ajansına konuşan Kuzey Koreli bir yetkili, Kuzey-Güney arasındaki askeri iletişimi kestiklerini, her an savaşa gidilebileceğini, dolayısıyla Güney’le askeri iletişime gerek olmadığını söylemişti.

Güney Kore ise söz konusu hattın, ortak sanayi bölgesi olan Kaesong’da çalışan Güney Koreli işçilerle iletişim kurma açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etmişti.

Daha önce de Guam ve Hawai’yi vurmakla tehdit eden Kuzey Kore, ABD’nin Asya-Pasifik’teki tüm askeri üslerine saldırı pozisyonuna geçmeye hazır olduğunu duyurmuş, Güney Kore ile acil durumlar için kullanılan kırmızı hattı kesmişti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı