DÜNYAFilistin

Haaretz: Gazze’de çözüm ablukanın tamamen kaldırılmasındadır

İşgal rejiminde yayınlanan Haaretz gazetesi, dünkü (1 Eylül Pazartesi) sayısında, Gazze Şeridi’yle sürekli yaşanan çatışmalara çözümün ablukanın tamamen kaldırılması ve kapıların açılması olduğunu söyledi.

Gazete, ablukanın çatışmayı ve şiddeti artırdığının anlaşıldığını belirterek, ablukanın kaldırılmasının Gazze Şeridi ile barış ufku açabileceğini ifade etti.

Haaretz gazetesi, “İkramiyeler çözüm değil” başlığıyla yayınladığı başyazısında, işgal rejiminin sekiz yılı aşkın bir süredir Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukaya değinerek, çözümün Gazze Şeridi’ne sadece bir takım kolaylıklar veya kendi ifadesiyle “ikramiyeler” sağlamakla değil ablukanın tamamen kaldırılmasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

İşgal ordusu üst düzey subaylarının Gazze Şeridi’nin ekonomik ve sosyal abluka altında kalmasında İsrail’in bir yararı olmadığını söylediklerini aktaran gazete, abluka hafifletilse bile bunun işgal rejiminin Gazze’de yaptıklarının izlerini silemeyeceğini ve ablukanın hafifletilmesinin bölge halkına normal hayat şartları sağlamadığını yazdı.

Bir milyon sekiz yüz bin nüfusuyla Gazze Şeridi’nin işgal rejiminin ikramiyelerine ihtiyacı olmadığını ifade eden Haaretz, ablukanın kaldırılmasının bölgeye giren ve çıkan malların sıkı güvenlik kontrollerinden geçirilmemesi anlamına gelmediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı