DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Halid Meşal: Dünya’nın tüm özgür insanları bizim Zaferimize ortaktır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, dün akşam (28 Ağustos Perşembe) Katar’ın başkenti Doha’da Filistin direnişinin Gazze Şeridi’nde kazandığı zafer münasebetiyle yaptığı konuşmada ablukadan sonra savaşın Gazze Şeridi’ne zorla dayatıldığını söyledi.

Meşal, işgal ordusunun düzenlediği saldırılarda Gazze Şeridi’nde evleri yıkılan 460 bin Filistinlinin evsiz kaldığını belirterek, Gazze halkına “Gücümüz yettiğince kayıplarınızı telafi edeceğiz fakat şehitlerin kanları telafi edilemez” dedi.

Kazanılan zaferde Filistin halkının direnişe desteğine dikkat çeken Meşal, zaferin asıl sahibinin direnişi kucaklayan halk olduğunu ve halk desteği olmadan zafer kazanılamayacağını dile getirdi.

Meşal, zaferin tüm Filistinlilerin, Arapların ve Müslümanların zaferi olduğunu bildirerek, Gazze Şeridi’ne destek veren dünyanın özgür insanlarının da kazanılan zafere ortak olduğunu belirtti.

Gazze Şeridi’nin yeniden imarının uzlaşı hükümetinin ve özgür dünyanın görevi olduğunu ifade eden Meşal, İsrail savaş makinasının kadın, çocuk ve yaşlı ayırt etmediğini ve sivillere saldırdığını söyledi.

Direniş gruplarının hepsini selamlayan Meşal, Gazze halkına da seslenerek, “Ümmetin ve insanlığın bedenine sönmeyecek büyük bir ruh verdiniz” dedi.

Direnişe hizmet eden bir lider olmaktan onur duyduğunu dile getiren Meşal, Filistin direnişinin savaştaki performansıyla düşmanı şaşırttığını belirtti. Hamas lideri, “İsrail ordusunun seçkin askerleri, direnişin seçkin askerleri karşısında varlık gösteremedi” dedi.

İşgalcinin uzlaşıya darbe vurma planlarına rağmen Filistin halkının birlik ve bütünlüğünün savaş sırasında daha da kökleştiğini ifade eden Meşal, Hıristiyanların kiliselerin kapılarını Müslümanlara açtığını, savaş alanında ve müzakereler sırasında Filistinlilerin birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Kazanılan savaşın yolun sonu olmadığını, bilakis özgürlüğe giden yolda önemli bir istasyon olduğunu kaydeden Meşal, direnişin işgal rejimiyle korku ve güvenlik kaybı dengesi sağladığını bildirdi.

Hamas lideri, “Filistin direnişi saldırı düzenlemeden önce sivilleri uyardı. İşgal ordusu ise kasıtlı olarak sivilleri hedef aldı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı