DÜNYAİranSon Dakika

Hamas İle İran’ın Güçlü Bağları Vardır

Beraberindeki Hamas üyeleriyle İran’a gelen Hamas’ın halkla ilişkiler sorumlusu Usame Hemdan, El Meyadin televizyonu ile yaptığı söyleşide; “Hamas’ın İran ile çok güçlü bağları vardır ve bu bağ asla hiçbir etki altında kalmadan devam edecektir ve yakın zamanda İran’ın Hamas’a olan desteğinin detayları açıklanacaktır.”

İran’ın Filistin İntifadasına ve Mukavemetine Olan Sürekli Desteği

İran’ın Filistin direnişine olan desteği çok açık ve şeffaf bir konudur ve İran’ın Filistin halkının direnişine olan desteği bir halkanın zincirleri gibi çoktur ve bu yardım farklı şekillerde gerçekleşmiştir.

Hamas Hareketi’nin üyesi, konuşmasının devamında “İran ile olan mevcut ilişki başkalarıyla olan ilişkilerimizin bozulacağı anlamına gelmiyor ve İran bu durumdan haberdardır.” dedi.

Usame Hemdan, Siyonist güçle yapılan mücadele ile ilgili olarak “Siyonist güçle yapılacak olan mücadelenin yollarından biride İslam ümmeti arasındaki ve Filistin içindeki ihtilafların ortadan kalkmasıdır.” vurgusunu yaptı.

Acaba Hamas İran ve Arap Ülkeleri Arasında Arabuluculuk Mu Yapıyor?

Usame Hemdan, Hamas hareketinin bölgedeki arabuluculuk konusuyla ilgili olarak; “Arabuluculuk konusunun kendine has özellikleri vardır ama biz arabulucuk konusunu desteklemekteyiz.” dedi.

Hemdan, acaba Hamas’tan İran ile bölgedeki diğer taraflar arasında arabuluculuk talebinde bulunuldu mu, soruna cevap olarak “Hayır, hiç kimse bizden İran ve diğer taraf arasında arabuluculuk rolü oynama talebinde bulunmadı.” dedi.

Direniş Tamamen Hazır ve Güçlü

Hamas hareketi halkla ilişkiler sorumlusu, Filistin direnişiyle ilgili olarak şöyle dedi: Direniş her zamankinden daha hazır ve daha güçlüdür.

Filistin ve Lübnan direnişi arasındaki koordinasyonu herkes bilmektedir ve bu böyle devam edecektir. Her ne kadar cepheler çok olsa da direniş bir ve tutarlıdır, zira düşmanımız ortaktır.

İran’a gönderilen Hamas heyeti üyesi, “Bölgede meydana gelen değişiklikler Filistin sorununu zor durumda bırakmış nerdeyse bu sorun unutulmuştur.”

Usame Hemdan, Filistinli grupların özellikle El Fetih ve Hamas arasındaki ihtilaflar hakkında şöyle dedi: Umarız bir daha Filistinli gruplar arasındaki anlaşmazlıkları duymayız. Gruplar arasındaki dayanışma, Filistin hattını Oslo’dan ( barış hattı) çıkaracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı