DÜNYAHABERLERMısır

HAMAS, Refah sınır kapsının açılma zaruretine vurgu yaptı

Filistin İslami direniş hareketi HAMAS, Gazze şeridinin güneyinde bulunan Refah sınır kapısının bir an önce açılması zaruretini vurguladı.

Filistin El-Yevm internet sitesinin bildirdiğine göre HAMAS yetkililerinden Mahmut Ez-Zehar Refah sınır kapısının kapatılması ile ilgili dün yaptığı açıklamada Mısır hükümet yetkililerinden, söz konusu kapının yakınlarında bulunan yüzlerce acılı Filistinliye karşı kayıtsız kalmamasını ve Refah’ın açılması için girişimde bulunmasını istedi.

Mısır polisi Sina çölünde bazı güvenlik güçlerinin kaçırılmasına karşı tepkide bulunarak dün sabahtan itibaren Refah sınır kapısını kapattı.

Güvenilir bir kaynak Mısır polis güçlerinin Refah sınır kapısını tel örgüler döşeyerek, giriş kapılarını zincirle kapattılar.

Silahlı kişiler Perşembe günü Mısır güvenlik güçlerinden 7’sini kaçırarak serbest bırakılmalarına karşı hapiste olan bazı milislerin serbest kalmasını istediler.

Refah sınır kapısının kapatılması, Siyonist rejimin Cuma gününden itibaren Gazze şeridinin tek ticari kapısı sayılan Ebu-Salim kapısını kapadığı ve Pazar gününe kadar da kapalı kalacağını belirttiği bir dönemde gerçekleşiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı