DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Hamas’ın uzlaşı kararı nihaidir, geri dönüşü yoktur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Imad El-Alemi, uzlaşı kararının nihai karar olduğunu ve geri dönüşü olmadığını belirterek, uzlaşının uygulanması için ortaya çıkabilecek engelleri tarafların birlikte aşacaklarını söyledi.

El-Alemi, Gazze’deki Planlama Bakanlığı’nın bugün (12 Mayıs Pazartesi) düzenlediği “Filistin Uzlaşısı: Fırsatlar ve Engeller” konulu toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan El-Alemi, “Hamas uzlaşıyı gerçekleştirme ve bölünmüşlük haline son verme kararı aldı. Bu karar nihai ve dönüşü yok” dedi.

Uzlaşı dosyalarının paket olarak ele alınmasının bölünmüşlüğe yol açan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayacağını ifade eden El-Alemi, bu sorunların başında siyasi sistem, toplumsal uzlaşı, güvenlik birimleri ve seçimler geldiğini söyledi.

Bu aşamada halkın Gazze’de yapılan anlaşmaya verdiği desteğin ve uzlaşının zaruri olmasının her şeyden daha önemli olduğunu kaydeden El-Alemi, işgalciye ve tehditlerine karşı güç birliği yapılması gerektiğini belirtti.

Imad El-Alemi, Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin de katılımıyla Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden yapılandırılması ve siyasi sistemin ortak milli değerler üzerine yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı