İranORTADOĞU

Hanizade: Washington, CIA Ve MOSSAD’ın Ortadoğu Merkezi’ni Suriye’de Kurmak İstiyor

Arap dünyası uzmanı Hasan Hanizade, Tesnim’e yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’deki “askeri olmayan varlığını” arttırmaya yönelik yeni planına ve Washington’un CIA ve MOSSAD Ortadoğu merkezini Suriye’de kurmak istediğine işaretle, Amerikalıların yeni planının onların askeri yenilgilerinin ardından gündeme getirildiğini ifade etti.

ABD’nin 7 yıldır Batı Asya özellikle Suriye’deki aktif varlığına dikkat çeken uzman, 2011’de krizin başladığı yıldan itibaren ABD’nin Suriye’de fiziki olarak varlık gösterdiğini ve bu sürede Suriye’deki siyasi satrancı değiştirmeye gayret gösterdiğini vurguladı.

ABD’nin Suriye’deki terörist gruplarına desteğine vurgu yapan Hanizade; Washington’un IŞİD, Nusra Cephesi, Ceyşül-İslam ve Faylakur-Rahman gibi terörist gruplar için on binlerce militan göndermek suretiyle Suriye yönetimini düşürmeye ve yerine bir kukla rejimi getirmeye çalıştığını ifade etti.

ABD’nin Suriye’deki hedefleri hakkında ise Arap dünyası uzmanı; ABD’nin stratejisinin Beşar Esad yönetimini düşürdükten sonra, işgal altındaki Golan Tepelerinden Dera’ya kadar uzanan bir alanda kiralık bir ordu kurmak suretiyle Siyonist rejimin güvenliğini sağlama olduğunu söyledi.

ABD’nin planlarının direniş güçleri ve Suriye ordusunun varlığı ve terörist grupların bastırılmasıyla hezimete uğradığını hatırlatan Hanizade; ABD, Siyonist rejim ve Suudi Arabistan’ın askeri olarak Suriye’de yenildikleri için Washington bu ülkede askeri olmayan varlığı için yeni bir plan hazırladığını ifade etti.

Arap dünyası uzmanlarından Hanizade, ABD’nin Suriye’deki planının CIA ve MOSSAD’ın Ortadoğu Merkezi’ni bu ülkede kurmak ve direniş cephesinin Suriye’deki daimi varlığına engel olmak olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı