HABERLER

Hariri’nin İstifasının Perde Arkası İfşa Edildi

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye yakın bir kaynak, Hariri’nin yaklaşık bir ay önce Riyad’da sürpriz biçimde istifa etmeye nasıl zorlandığını ayrıntılarıyla ortaya koydu.

AFP’ye konuşan kaynak; Hariri’nin hükümet başkanlığındaki bir yıl geçerken, kabinede bakanları bulunan Hizbullah’ın gücünün arttığını gören Suudiler öfkelenerek, Lübnan hükümetine mali yardımı kesmekle tehdit ettiklerini vurguladı. Aynı kaynak: “Hariri, Suudi Arabistan’a gittiğinde şoke oldu. O, ekonomik projelerini konuşmak için gittiğini düşünüyordu, ancak orada Suudilerin Lübnan’a karşı hazırladığı ekonomik yaptırım listesiyle karşı karşıya kaldı.” Söz konusu kaynak sözlerine şöyle devam etti: Riyad, Hariri’yi Fars Körfezi ülkelerinde çalışan 160 bin Lübnanlıyı ihraç etmek ve Lübnan’daki Suudi yatırımcılara yatırımlarını çekmek için baskı yapmakla tehdit etti.

Hariri, bu durumda, Lübnan ekonomisi için kendisini felaket bir konumda görerek Suudi Arabistan’ı memnun edebilecek biçimde istifa açıklamasını yazdı.” Hariri’ye yakın kaynak; Hariri’nin Suudi Arabistan’da alıkonulmadığını, ancak Suudilerin onu Lübnan’a geri dönmesi halinde, Hizbullah ve hükümetini bir düşman olarak görüp, aynen Katar gibi Lübnan’ı da cezalandıracaklarını söylediklerini ifade etti. Öte yandan Paris’teki diplomatik bir kaynak AFP’ye, Suudi Veliaht Prensi’nin çok ileri gittiğini anlayınca, istifasının Hariri’ye desteğin artmasına neden olduğu gördüğünü, onların Hariri’nin Hizbullah ile mücadele edeceğini düşündüklerini, oysa tam tersi yaşandığını vurguladı. Suudi Arabistan, 4 Ekim tarihinde Lübnan Başbakanı Hariri’yi Riyad’a çağırarak onu istifa etmeye zorlayıp, Lübnan’da yeni bir siyasi krize sebebiyet verdi. Ancak Fransa ve bazı uluslararası aktörlerin arabuluculuğuyla Suudi Arabistan geri adım atmak zorunda kaldı ve Hariri de istifasını geri çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı