DÜNYAFilistinHABERLERİran

Hasan Ruhani: Filistin Çağımızın En Eski Krizidir

Bugün Tahran’da toplanan Bağlantısızlar Hareketi NAM’ın Filistin komitesi üyeleri oturumunda konuşan İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu toplantının düzenlenmesinin günümüzde dünya’nın çözüme kavuşmamış en eski uluslar arası mesele olan Filistin meselesine verdiği önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Siyonist rejimin geçen haftalarda ve Ramazan ayında tüm insani, uluslar arası kuralları ve insan haklarını çiğneyerek, en ileri teknoloji silahları kullanarak Gazze’yi hedef aldığını belirten Ruhani, ” Çocuk Katili Siyonist ordu amaçlı ve planlı bir şekilde her zamanki politikası yani soykırımı uygulamakta ve alt yapı, okullar, hastaneler, camiler ve hatta yardım ekiplerini hedef almaktadır” dedi.

Çoğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 10 bini aşkın kişinin ve 10 binlerce kişinin yerinden olması ve Gazze’deki tüm alt yapı tesislerinin yok olmasının bu eylemlerin planlı olduğunun gösterdiğini ifade eden Ruhani, ” Bu şartlarda uluslar arası kuruluşlar özellikle BMGK’nin suskunluğu, Siyonist rejimi daha da küstahlaştırmakta ve hatta insani yardımların, gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçların Gazze’ye ulaşmasına engel olmaktadır” dedi.

Ruhani, ”Filistin halkı 60 yıldan beri kendi topraklarında temel haklarından mahrumdurlar, en büyük baskılara maruz kalmaktalar ve siyonistlerin baskılarından muzdaripler. BMGK’nin suskunluğu ve konseyin bazı üyelerinin Siyonist rejim ile birlikte hareket etmesi İsrail’i cinayetlerini küstahlaştırmış ve bu şartlarda NAM kuruluş felsefesine uygun olarak harekete geçmeli” dedi.

Ruhani özellikle Gazze’deki Filistinlilerin durumu ve Güvenlik Konseyi’nin suskunluğunu bu konseydeki adaletsizliğin açık bir sembolü olduğunu ve bu durumun da yakın zamanda düzelmeyeceğini belirterek, ” Bize göre Gazze krizi cani Siyonist rejiminin politikasının Filistin milletinin kimliğinin yok edilmesinden kaynaklanmaktadır. Siyonist rejim yerleşim politikaları ve etnik yapıyı değiştirme çabaları ile Filistin halkının kimliğini yok etme amacı taşımakta” dedi.

Ruhani, ” Bize göre Ortadoğu sorunu Filistin sorunu çözülmeden, Filistinlilerin kendi topraklarına dönmeden, kendi kaderlerini belirleme hakkına sahip olmadan, Kudüs başkentliğinde Filistin devleti kurulmadan ve tüm halkların bir oylama ile bu yönde fikrini belirtmeden çözülemez” dedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı