DÜNYAİran

Hasan Ruhani: KOEP’nin yürürlüğe girmesi, İran ve Avrupa ilişkilerini artırır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile yaptığı görüşmede, “Yunanistan’ın adı felsefe ve Batı’da yer alan bir kadim uygarlıkla İran kamuoyunda geçer ve her zaman da özel bir konuma ve saygıya sahip olmuştur” dedi.

İran ve Yunanistan arasındaki kültürel ve tarihi ortaklıklara da işaret eden Ruhani, “Bu ortaklıklar gelişmiş teknolojiler, turizm, bilimsel ve ekonomik alanlarda ikili ilişkilerin eskisinden daha çok artırılmasına zemin hazırlayabilir” ifadesini kullandı.

Tahran ve Atina’nın dostane ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Ruhani, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğe girmesi ve İran’a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasından sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor” diye ekledi.

Nikos Kocias da bu görüşmede, İran ve Yunanistan arasındaki kültürel ortaklıklara işaret ederek, “Siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda İranla çok yönlü ilişkilere sahip olmak bizim açımızdan son derece önemlidir. İran ve Yunanistan, zengin bir kültür ve uygarlığa sahip olmaları sayesinde çeşitli alanlarda işbirliği yapabilirler” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı