DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei: Azerbaycan İran’ın Sağlam Kalesidir

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Azerbaycan eyaleti dış müdahalelere ve bölücülere karşı İran’ın sağlam kalesi olduğunu vurguladı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei 29 Behmen Teriz halkının kıyamının yıldönümü dolayısıyla bu sabah video konferans yöntemi ile Doğu Azerbaycan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada şöyle buyurdu:

Azerbaycan dış müdahalelere karşı İran’ın sağlam kalesi olmuştur; yani biz ister eski Çarlık Rusya, ister eski Osmanlı, ister eski Sovyetler Birliği olsun, sürekli saldırgan komşuların saldırıları ile karşı karşıya olduk. Eğer Azerbaycan ve Tebriz olmasaydı; eğer direnişler ve fedakarlıklar olmasaydı, bu saldırılar ülkenin merkezine kadar uzanabilirdi. Ancak Azerbaycan sağlam bir set ve kale gibi her zaman bu saldırıları geri püskürttü ve düşmanları engelledi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei şöyle devam etti:

Tebriz ve Azerbaycan yöresinin sabit ve daimi olan iki kimlik özelliği vardır. Bunlardan biri İslam’a ve İslami diyanete derin bağlılık ve ikincisi de İran’a yönelik derin taassup ve bağlılıktır. Bu özellikler çeşitli evrelerde Azerbaycan’da var olmuştur ve İslam’a ve İran’a verdikleri önem gerçekten önemli ve seçkin özelliklerdir. Bu yörenin insanları her daim İran’ı bölmeye çalışan ecnebilerin komplolarına ve bölücü hareketlere karşı durmuş ve ülkenin bütünlüğünü korumuştur.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei görüşmede ayrıca Recep ayının başlamasını da kutlayarak şöyle buyurdu:

Umarım bu ayın manevi bereketlerinden herkes yararlanır. Gerçi bu ayda şimdilik toplanmalar mümkün olmuyor ve geçmiş yıllarda vatandaşlar için mümkün olan ibadet toplantıları vesaire bu yıl yapılamıyor; ancak evlerde Recep ayının dualarından gafil olmamak gerekir ve bu geçici yasaklar bizi bu ayın bereketlerinden ve ilahi kata dua etmekten gafil etmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı