DÜNYAHABERLERİSLAM BÜYÜKLERİ

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei:“Adaletin Önemi”

 Bütün peygamber ve veliler cihanda tevhid bayrağını dalgalandırmak ve tevhid ruhunu insanların hayatına hakim kılmak için gelmişlerdir. Adalet olmadan ve yerleşmeden tevhidden söz edilemez. Tevhidin belirtilerinden ve erkanından biri zulüm ve adaletsizliğin olmamasıdır; zira gördüğünüz gibi adaletin yerleştirilmesi peygamberin mesajlarındandır. Peygamberin yaptığı büyük işlerdendir adalet için çalışmak. Tarih boyunca yüce insanlar bu yolda mücadele vermiş, günbe gün insanoğlunu bu hakikati anlamaya doğru yönlendirmiş ki bu insanların insanî isteklerinin başını çekmektedir-. Bu yüce varlıklar, insanları buna yaklaştırmışlardır.

İslami nizam, adalet nizamıdır. Ahir zamanda Mehdeviyet güneşinin zuhurunu arzu eden sizler ile şimdi 1200 yıldır beklenen Mehdi’nin (a.f) zuhurunu beklemekte olan İslam milleti ile ; o yüce zati anarken ne söylüyorsunuz? “Yeryüzünü adaletle dolduracak olan kişi” Nitekim Hz. Mehdi (a.f) zuhur ettiğinde “Yeryüzünü dinle dolduracak” denilmiyor; “Yeryüzünü adalet ve kıstla dolduracak” deniliyor. İşte bu çok önemli bir noktadır.

Meselenin bu noktasına neden dikkat etmiyorsunuz? Kıst ve adalet dinin içindedir ve fakat bin yıldır İslam ümmeti kıst ve adaletin hakim olması için dua etmektedir. Bu islami nizam kurulduktan sonra ilk işi kist ve adaleti icra etmekti. Kıst ve adalet en önde gelen işlerden biridir. Biz refahı da kıst ve adalet için istiyoruz; mücadele, savaş, yapı ve kalkınma gibi çeşitli işleri de kıst ve adalet için istiyoruz. Bütün bunlar toplumda adaletin hakim olması, bütün insanların toplumsal imkanlardan yararlanması ve bir kısım insanların mazlumiyetten çıkması ve mahrum kalmaması içindir. Kıst ve adalet ortamında ancak insanlar gelişebilir, yüksek beşeri derecelere yükselebilir ve kendi insani kemal mertebesine ulaşabilirler. Kıst ve adalet, insanın nihai kemale yükselmesi için vazgeçilmez bir başlangıç gereğidir.

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı