DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Heniye: Trump’ın Kudüs karşıtı kararı gerçekleşmeyecektir

Filistin İslami direniş hareketi  Hamas’ın siyasi büro başkanı, Türkiye’de Kudüs ile dayanışma toplantısına gönderdiği mesajında,  Amerika başkanının Kudüs karşıtı kararının ” gerçekleşmeyeceğini”  bildirdi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre  pazar günü Türkiye’nin çeşitli kentlerinde,  Amerika başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili kararına karşı ve de işgal altındaki bu kente destek bağlamında gösteriler düzenlendi.

Hamas siyasi büro başkanı İsmail Heniye  söz konusu mesajda  İsrail’in bir devlet olmadığını ve bu yüzden ona başkent belirlenemeyeceğini belirterek: ” Kudüs,  Arabi ve İslamidir  ve her zamanı Müslümanların en öncelikli meselesi olmaya devam edecektir”  dedi.

Bu arada aynı zamanda Hamas’ın otuzuncu kuruluş yıldönümü nedeniyle  bu hareket Lübnan’ın  Sayda kentinde,  Kudüs ve tüm Filistin’in özgürleşmesi sloganı ile, çeşitli Filistinli ve Lübnanlı şahsiyetlerin katılımı ile tören düzenledi.  yapılan törende  Kudüs’ün ” tek parça” olduğu  ve ” doğu ve batıya  bölünme ve işgalinin” kabul edilemeyeceği belirtildi.

Bu arada  Kudüs ile dayanışma gösterileri dünyanın diğer bölgelerinde de devam etti. Dün de Bosna Hersek ve Pakistan’da  Kudüs’e destek gösterileri devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı