DÜNYASon Dakika

Hizbullah İslam dünyasının iftiharıdır

İran İslam cumhuriyetinin Bakü büyükelçisi, Lübnan hizbullah’ının İslam dünyasının iftiharı olduğunu belirtti.

İran’ın Bakü büyükelçisi Muhsin Pakayin dün Bakü’de yaptığı açıklamada, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi’nin Lübnan hizbullah’ı hakkındaki bildirisine tepki olarak, bazı Arap ülkeleri tarafından Lübnan hizbullah’ının terörist kabul edilmesinin Siyonist rejim lehine siyasi bir hareket olduğunu belirtti.

Pakayin Lübnan hizbullah’ının Siyonist rejime karşı direnişi ve bu hareketin terörizm ile kapsamlı mücadelesine işaretle, dünya Müslümanlarının Hizbullah’ın temel destekçisi olduğunu, bu hareketin İslam dünyasına izzet ve haysiyet kazandırdığını kabul ettiklerini belirtti.

İran’ın Bakü büyükelçisi Hizbullah’ı zayıflatmanın, bazı batı ülkeleri tarafından kurulup bazı Arap ülkeleri tarafından desteklenen terörist grupların çıkarları çerçevesinde olduğunu sözlerine ekledi.

Fars Körfezi İşbirliği Konseyi Çarşamba günü yayınladı bilidiri ile hizbullah’ın tüm gruplarını “terörist teşkilat” olarak tanıdı ve bu bağlamda kararlar alacaklarını duyurdu.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Umman’dan oluşan Fars Körfezi İşbirliği Konseyinin bu kararı, Lübnan’da büyük tepkilere sebep oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı