DÜNYAHABERLER

Hizbullah, Lübnan Sınırında Şam Fetih Cephesi Teröristlerini Hedef Aldı

Hizbullah askerleri Lübnan’ın kuzeydoğusunda Şam Fetih Cephesi terör örgütü militanlarından bazılarını öldürdü ve bazılarını da yaraladı.

Lübnan haber kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, Hizbullah askerleri Cuma günü teröristleri Arsal şehrinin kırsalından geri püskürttüler.

El Menar kanalı, bu saldırılarda en az bir militan öldürüldüğünü ve diğer militanlarında yaralandığını belirtti.

Bu kanal, Hizbullah’ın teröristlerin bulunduğu mevzilere gerçekleştirdiği füze saldırısı ve top atışının gösterildiği kısa bir video yayınladı.

2011 yılından itibaren dış güçlerin desteklediği Suriye’deki militanlar Lübnan’a da sızdı.

Bahsedilen militanlar 2014 yılında kısa bir süreliğine Arsal şehrinde kontrolü ele geçirerek, Lübnan’ın ordu ve polis mensupları olmak üzere bazı kişileri esir almış ve bu kişilerden bazılarını da idam etmişti. Bu esirlerin çoğu geçen yıl yapılan esir değişimi anlaşmasında serbest bırakıldılar.

Şam Fetih Cephesi ve IŞİD terör örgütü o zamandan itibaren sürekli olarak Lübnan’ın sınırlarını hedef almıştır. Şam Fetih Cephesi, Nusra Cephesi ya da son zamanlarda bu gruptan ayrıldıklarını iddia ettikleri El-Kaide’nin bir kanadı olarak bilinmektedir.

Hizbullah askerleri Lübnan içerisinde de IŞİD’in birkaç saldırısını geri püskürtmüştür ve aynı zamanda Suriye Ordu kuvvetlerinin isyancılarla mücadelesinde onlara yardım etmektedir.

Hizbullah, İsrail’i Ortadoğu’da faaliyet gösteren tekfirci teröristleri desteklemekle suçlamaktadır.

Edinilen bilgiler, Şeba Çiftlikleri ve Suriye’deki Golan Tepelerinde işgallerine hala devam eden İsrail Rejiminin, Suriye’de yaralanan tekfirci teröristlere tıbbi yardım sağladığını göstermektedir. İngiltere Gazetesi Daily Mail 2015 Aralık ayında yayınladığı bir yazısında, İsrail’in 2013 yılından şimdiye kadar 2 binden fazla tekfirci militanın hayatını kurtardığını açıkladı.

Cuma günü yayınlanan başka bir habere göre, Lübnan Ordusu Cuma Günü ülkenin kuzeyinde bulunan Vadi Halit bölgesi yakınlarında IŞİD’in Lübnan’daki kaçakçılık çetesi liderlerinden olduğu tahmin edilen bir kişiyi tutukladılar.

Lübnan devlet basını da bu haberden ayrı olarak, bomba yapımı ve Lübnan’ın kuzeyinde bombalı saldırı gerçekleştirmekle suçlanan iki kişinin Ordu İstihbarat Koruma Kuvvetleri tarafından tutuklandığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı