DÜNYASon Dakika

Hizbullah’tan El’Menar’ın yayınının kesilmesine tepki

Lübnan Hizbullah hareketi, el’Menar kanalının yayınlarının uydudan kesilmesinin direnişin sesinin kesilmesi yönünde zalimce bir girişim olarak niteledi.

İRNA’nın haberine göre, merkezi Mısır’da bulunan Nilsat’ın, el Menar televizyonunun yayınını kesmesi ve yayından kaldırmasına tepki gösteren Hizbullah hareketi, Mısırlı yetkililerden kanalın yayınlarının yeniden başlamasını isterken, Mısır telekomünikasyon şirketinin bu girişiminin zalimce ve de beyan özgürlüğüne aykırı olduğunu ve bunun aynı zamanda direniş ve haklıların sesinin kesilmesi olduğunu bildirdi.

Bildiride, El’Menar kanalının, Arap ve İslam ülkelerinin direniş ve özgürlük kanalı olduğuna dikkat çekilirken, bu kanalın bütün çabasının hakkın ve direnişin sesinini yükseltmek ve duyurmak olduğunu söyledi.

Lübnan Hizbullah hareketi, Mısır yönetiminden bölgede gelişmeler karşısında tutumunu gözden geçirmesini istedi.

Bildiride ayrıca, Mısır şirketinin el’Menar’ın yayını uydudan kaldırma kararının, bazı Arap rejimlerin direniş aleyhinde basın yayın konusundaki faaliyetleriyle eşzamanlı yapıldığına dikkat çekti.

Bilindiği gibi Suudi Arabistan merkezli Arabsat da geçtiğimiz Aralık ayında, el-Menar ve benzer şekilde Hizbullah yanlısı yayın politikası yapan el-Meyadin televizyonlarını uydudan çıkarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı