DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİKÜLTÜR & SANAT

İmam Ali Hamaney: İslami vahdete zarar verici Şiilik tebliğinin, Şiilikle hiçbir ilgisi yoktur

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, ABD ve Londra’dan yapılan İslami vahdete zarar verici Şiilik tebliğinin, Şiilikle hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bu yılki hac görevlilerine hitaben yaptığı konuşmasında İslami mezhepler arasındaki ihtilafların körüklendiğine dikkat çekti.

Gerçek bir hac ibadetinin Müslümanlar arasındaki kardeşlik duygularının güçlendirilmesiyle gerçekleşeceğini belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Gerçek haccın gereklerinden biri, bu büyük ibadette kardeşçe davranışlar ortaya koymasıdır. Hac aylarında cedel ve tartışmalardan uzak durulması, Kur’an’ın da vurguladığı bir husus olarak Müslümanlar arasında cedel ve tartışmalardan uzak durulması anlamındadır. Bu da hem dille cedelden uzak durmayı hem de kalbi olarak nefretten sakınmayı içermektedir” dedi.

Hac mevsiminde cedelden uzak durulması yönündeki Kur’an emrinin yanlış tefsir edilerek müşriklerden beri olma felsefesinin sorgulanmaya çalışıldığını belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, şirk ve küfürle cedelin İslam’ın en temel esaslarından olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Müslümanların kötülüğünü isteyenlerin İslam mezhepleri arasında ihtilaflar ve çatışmalar çıkarmaya çalıştığını belirterek “İslam düşmanları İslam mezhepleri arasındaki çatışmaların gasıp siyonist rejimin çıkarına olduğunu çok iyi anladılar. Bu yüzden de bir taraftan tekfirci grupları kullanarak diğer yandan da medya alanında zahiren İslami, hatta Şii kanalları aracılığıyla ihtilafları körüklemekte ve Müslümanlar arasında çatışmalar çıkarmaktadırlar” dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “İmam Humeyni başta olmak üzere büyük Şii alimleri, her zaman İslam ümmetinin vahdetini vurgulamıştır. Dolayısıyla Londra’dan ve Amerika’dan televizyon kanalları aracılığıyla ihtilafları körüklemek için yapılan o Şiiliğin, Şiilik çizgisiyle hiçbir alakası yoktur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı