DÜNYA

İmam Seyyid Ali Hamanei 1399 hicri şemsi yılını ‘üretimde sıçrama’ yılı ilan etti

İmam Seyyid Ali Hamanei, İran’da hicri şemsi yeni 1399 yılını, ‘Üretimde Sıçrama Yılı’ ilan etti ve ‘Üretimde Sıçrama Yılı’, halkın yaşamının olumlu olarak değişmesi yılı olmalıdır’ dedi.

İmam Seyyid Ali Hamanei İran’da hicri şemsi 1399 yeni yılın başlangıcı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

İmam Seyyid Ali Hamanei, bugün yeni yılın başlangıcından dolayı tebriklerini bildirirken, ehlibeyt’in masum imamlarından Hazreti İmam Musa Bin Cafer’in (S) şehadetinin yıl dönümünden dolayı taziyelerini iletti ve aynı zamanda Meb’es ve Nevruz Bayramı dolayısıyla başta şehit ve gazi aileleri olmak üzere sağlık sektöründeki cihatçıları tebrik ederek, bu yılı, ‘Üretimde Sıçrama Yılı’ ilan etti.   

İmam Seyyid Ali Hamanei, geçen yılda başta Kudüs Gücü komutanı general Kasım Süleymani ve Irak Haşdi Şabi Kurumu başkan yardımcısı el’Mühendis ve 8 arkadaşı başta olmak üzere şehit ve gazi aileleri, düşen yolcu uçağı ve sağlık personeli şehitlerin ailelerinin nevruzunu tebrik ederken,  geçen yılın İran halkı için inişli çıkışlı bir yıl olduğunu belirtti ve ‘Geçen yıl, selle başladı ve korona ile bitti ve yıl içinde de deprem, yaptırım gibi çeşitli hadiseler yaşandı. Ama bu hadiseler Amerika hadiselerin doruk noktası, terörist Amerika’nın İslam’ın ve İran’ın seçkin askeri general Süleymani’nin şehit edilmesiydi’ dedi.   

İmam Seyyid Ali Hamanei, “Geçen yıl zor bir yıldı, halkın da yaşadığı sıkıntılar az değildi. Ama bu zorlukların yanında eşsiz zaferler de oldu ve İran halkı büyük bir millet olduğunu ispat etti” ifadelerini  kullandı.

İmam Seyyid Ali Hamanei,  mesajının bir yerinde, yaptırımlarının İran halkına yönelik zararlarının yanısıra faydalarının da olduğunu zira bu yaptırımların bizi yaşamımız için gerekli ihtiyaç ürünlerini içeride temin etmeye yöneltti ve bu değerli çalışma gerçekleşti ve İnşallah  devam da edecek’ dedi.

İmam Seyyid Ali Hamanei, geçtiğimiz yılın halk için zor bir yıl olarak geçtiğini zira sel ve diğer benzeri felaketlerin yaşandığını ve halkın bunlardan kuşkusuz olumsuz yönde etkilendiğini ama  bütün bunlara karşı İran halkının birlik ve beraberlik içinde bu zorluklara karşı direndiğini ve bunun da İran için güzel bir sonuç olduğunu bildirdi ve bunlara örnek olarak da yaşanan sel felaketinde halkın selzede vatandaşlara yardım etmek için seferber olduğunu belirtti ve “Şehit Süleymani’nin cenaze törenine Tahran, Kum, Ahvaz, İsfahan, Meşhed ve Kerman gibi kentlerde milyonlarca kişinin katılması eşsizdir ve ülkemiz için onur ve izzetti” değerlendirmesini yaptı.

Koronavirüsle mücadele konusunda İran halkının övgüye layık mücadelesine de işaret eden Ayetullah Hamenei, “Zorlukların üstesinden gelerek sıkıntıları geride bırakmak bir milletin daha da güçlenmesine neden olur. İran milleti şu an kadar bütün sorunların üstesinden geldiği gibi bundan sonra da zaferlere ulaşacaktır” dedi.

İmam Seyyid Ali Hamanei, üretimin geliştirilmesi olarak adlandırılan geçen yıldaki kalkınma ve başarılara değinerek, “Bazı fabrikaların yeniden faaliyete geçişi, üretim kapasitesinin arttırılması, bilgi tabanlı şirketlerin faaliyetleri, araştırmalar ve çalışmalarda yeni adımların atılması konusunda gelen bazı raporlar “üretimin geliştirilmesi”nin hem olumlu karşılandığını hem de yürürlüğe girdiğini göstermektir. Farklı kurumların çabasıyla geçtiğimiz yıl ülkede üretim kapasitesi önemli düzeyde geliştirildi” değerlendirilmesini yaptı.

İmam Seyyid Ali Hamanei, daha fazla çaba sarfetmekle üretimin halkın hayatında etkisi görülen bir noktaya gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu yılın ‘Üretimde Sıçrama Yılı’ olarak adlandırıldığına işaretle, bütün yetkililerin bu yılın halkın yaşamında refah seviyesinin artması için çaba göstermeleri gerektiğini bildirdi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı