HABERLERIrakMEDYA ANALİZ

Irak Türkmen Cephesi Kerkük’e uluslararası güç yerleştirilmesini istedi

Irak Türkmen Cephesi bölgelerine uluslararası bir gücün yerleştirilmesini istedi.

Kerkük ve Türkmeneli bölgesinin diğer yerlerinde yaşanan son gelişmeler ve Peşmerge gücünün bölgeye yerleştirmesine ilişkin Türkmen milletvekillerinden bir tepki geldi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi yayınlanan yazılı bildiriyi basına okudu. Salihi bölgede uluslararası bir gücün yerleştirilmesini istedi.

Ülkenin geneli ve özellikle Türkmenlerin bulundukları bölgelerdeki son kritik gelişmeler Parlamento’daki Türkmen milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

Parlamento binasında düzenlenen basın toplantısında Salihi okuduğu bildiride, Kerkük valisine de yüklendi. Peşmerge gücünün Kerkük ve çevresine yerleşmesinin Kerkük valisinin onayı doğrultusunda yapıldığını, Kerkük’teki etnik gruplara saygı göstererek ortak karar alınması gerektiğini söyledi. Bu süreçle birlikte Kerkük’te gerginliğin artacağını bu yüzden bölgeye tüm kesimlerden güvenlik güçlerinin yerleşmesi yada uluslararası gücün yerleşmesi gerektiğini ifade etti.

Bu tür hareketlerle emri vaki siyaseti yapmaya çalışıldığını ifade eden Salihi bu ortamda Kerkük’te bir seçim yapılacağını hiç kimsenin düşünmemesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı