DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakSon DakikaSuriye

Irak ve Suriye Birbirlerinin Stratejik Derinliğidir

 Suriye İçişleri Bakanı Muhammed el Şaar Irak’ın Şam Büyükelçisi Alaa el Cevadi ile dün iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliğini geliştirme ve bütün alanlardaki ilişkileri geliştirme yollarını görüştü.

Bakan Şaar, her iki ülkenin karşılaştığı meydan okumalarla terör sorunu ve mücadelesinde ortak koordinasyonla aralarındaki ortak tutuma işaret ederek her iki ülkede terörü destekleyen ve durumları bozmaya çalışan ülkelerin aynı ülkeler olduğunu belirtti.

20140526-100539.jpgIrak’ın Suriye krizine yönelik tutumunu takdir ettiklerini belirten Bakan Şaar, Irak’ta olanların Suriye’de olan ve olacakların benzeri olduğuna işaret etti.

Suriye’nin Irak’ı stratejik derinliği Irak’ın da Suriye’nin stratejik derinliği olarak saydığına dikkat çeken Şaar, ilişkilerin bu düzeyde koordineli ve ortak işbirliği içerisinde olmasının bu sebeple doğal olduğunu bu yüzden her iki ülke arasındaki doğal ekonomik ve sosyal ilişkilere yansıdığını ifade etti.

Bakan Şaar ayrıca, Iraklı mültecilerle ilgili bütün sorunların ele alınacağına işaret etti.

Kendi yönünden Iraklı Büyükelçi, Suriye hükümetinin Iraklı vatandaşları koruma yolunda harcadığı çabalara dikkat çekerek ülkesinin Suriye ile bütün alanlarda işbirliğini aktifleştirmeye özen gösterdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı