DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakSon Dakika

Irak’ta ağır kayba uğrayan IŞİD, Suriye’deki üyelerini geri çağırdı

El’Kaide terör örgütü elebaşı Eymen Ez’Zevahiri, Suriye’de terörist gruplar arasında devam eden çatışmalara son verme yönünde yaptığı açıklamada, Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti terör örgütü mensuplarına, Suriye’den çıkmaları ve Irak’a dönmeleri ve mücadelelerini Irak’ta sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Ez- Zevahiri’nin Suriye’deki temsilcisi Nusra Cephesi’nin lideri Culani ve IŞİD lideri Bağdadi’ye hitaben yayınladığı video mesajında, sözkonusu grupların kendi aralarındaki çatışmalara derhal son vermelerini isterken, Bağdadi’ye hitaben de ‘Irak’a çekilmelerini’ istedi.

Zevahiri, mesajında halihazırda Irak’ın şimdiki şartlarda İŞID’e daha fazla ihtiyaç duyduğunu iddia ederek, onların bütün vakitlerini Irak’ta mücadele için geçirmelerinin daha iyi olduğunu savundu.

Zevahiri, İŞID üyelerine kendilerini “yaralı Irak’a” adamaları yönünde tavsiyede bulundu.

Ocak ayında beri muhalif grupların Suriye’de birbiriyle çatışmaya başladığı ve sayıları binleri bulan can kayıplarının yaşandığı biliniyor.

El Kaide elebaşı, “Irak İslam Devleti’nin” el-Kaide’nin bir kolu olduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. usa nin emireri it zevahiri arkandaki amerikan bayragini günü gelince o bulundugunyer olan amerikada sana yedirtecekler !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı