İran

İran ABD’nin Sağdığı Ülkelerden Farklıdır

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şemhani, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un açıklamasına gösterdiği tepkide, Amerikan çetelerini ve ekonomi ekibini yeneceklerini belirtti.

 İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, dün katıldığı bir merasimde yaptığı açıklamada, Bolton’un “bizi ciddiye alın” açıklamasında bulunduğuna işaretle, Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Hacizade’nin sizi ciddiye aldığını ve 3 mil uzaklığındaki yere füze yağdırdığını belirtti.

Şemhani, “Sizin 3 mil uzaklığından IŞİD ve terörist gruplar ne yapmaktadır?” diyerek, Amerikan çetelerini ve ekonomi timini yeneceklerini vurguladı.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekrteri, İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi, ekonomik, savunma ve güvenlik amaçlı tehditleri yönetip, fırsata dönüştürme gücü ve kapasitesinin özgün bir tarz sayıldığını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın tehditlerine dikkat çeken Şemhani,  Trump’ın siyasi hedefleri için, İran’a karşı iktisadi bir savaş açtığını ve yaptırımları yeniden hayata geçirdiğini ve bunun başlıca hedefinin İran’ı psikolojik açıdan yenilgiye uğratmak olduğunu söyledi.

Şemhani, ABD’nin İran’a karşı iktisadi savaşta, hastalar, uçak yolcuları, enerji ve bütün halk kitlesini hedef aldığını belirterek, onların İran’ın bölgedeki konumuna, güvenliğine ve ekonomisine darbe indirmek istiyorlar ama İran bu tehditleri bir fırsata dönüştüreceğini belirtti.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ayrıca,  ABD Başkanı’nın İran’ın teslim olması, tavrında değişikliğe gitmesini ve rejimin değiştirilmesini, İran’la ilgili üç hedefi olarak seçtiğini belirterek, Trump’ın 18 aylık iktidarında sürekli olarak İran İslam Cumhuriyetini hedef aldığına dikkat çekti.

İranlı yetkili, ABD başkanı Trump’ın İran’la müzakere etmek istediğine dair açıklamasının da ABD’nin savaş taktiğinin bir planı olarak niteledi ve ‘Amerikalılar bölgeden gitmedikçe ve iktisadi tutumlarını değiştirmedikçe İran direnecektir’ dedi.

Yaptırımların etkisiz olduğunu söylemediğini ancak bunu etkisizleştirebilecek ulusal güç ve kapasite sahip olduklarını ifade eden Şemhani, ülke ekonomisine petrole bağımlı olmaktan kurtarmak için ideal bir fırsat yakaladıklarını söyledi.

Saddam ile Trump’ın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı tavırlarının birbirine birçok benzerlikleri olduğunu ve ortak noktasının da tehdit ile birlikte müzakere jesti olduğunu kaydetti.

ABD’nin İran’ı izole etme çapalarına da dikkat çeken İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, bölgesel ve küresel güçlerin Tahran Güvenlik Konferansı’na katılıp, İran ile bölgesel ve uluslararası düzeyde en önemli güvenlik meseleler hakkında görüş teatisinde bulunmasının, izole olan ülkenin Trump’ın rehin aldığı ABD olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Şemhani, İran’ın kırmızı çizgilerine de işaretle, defalarca İran’ın kırmızı çizgilerini çiğneyen her ülke ve grubun bir vuruşuna 10 tane vuruşla yanıt vereceklerini söylediklerini, sabırlı olduklarını ancak asla kendi ilkelerinden taviz vermeyeceklerini belirtti.

İranlı yetkili ayrıca, İran’ın bölgedeki manevi etkinliğinin de samimiyet ve kardeşlik ve işbirliği ruhundan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

İran’ın Trump’ın tabiriyle ABD’nin sağdığı bazı bölge ülkelerinden farklı olduğunu söyleyen Şemhani, Trump’ın müzakere önerisinin da bir aldatmaca olduğunu, düşmanı bölgeden uzaklaştırmadığı ve ekonomi mevzilerini onarmadıkları sürece müzakere yapmanın bir anlamı olmayacağını vurguladı.

ABD’nin ekonomik savaşı son koz olarak İran’a karşı kullandığını ve halkın geçim, ilaç, seyahat ve emniyetini hedef aldığını ifade eden Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, devrimci ruh ile direnerek, Trump’ı kendi selefleri gibi yeneceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı