DÜNYAİranSon Dakika

İran cumhurbaşkanı: İran, Irak’ın güvenliği için hiç kimseden izin almaz

İran cumhurbaşkanı, İran’ın dine, komşuluk ve kardeşlik vazifesi uyarınca Irak’a yardımda bulunduğunu ve her hangi bir ülkenin iki ülke ilişkilerine müdahale de bulunmasına da izin vermeyeceğini bildirdi.

Dün New York’ta Irak başbakanı Haydar İbadi’yi kabul eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Irak’ı ortak kültür ve tarihe sahip iki dost ve önemli ülke niteleyerek, IŞİD terör örgütüne karşı mücadelede Irak’ın atmış olduğu önemli adımları takdir ederek, tebrikte bulundu.

Irak’ın masum halkından bir grubun acımasızca öldürülmesi ve bir grubun da evlerinden barklarından edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Ruhani, İran’ın yolun başlangıcında Irak’ın yanında yer aldığı gibi yolun sonuna kadar da Irak halkının yanında olmaya devam edeceğini ve yardımlarını tüm alanlarda sürdüreceğini bildirdi.

Irak başbakanı Haydar İbadi’de bu görüşmede, BM Genel kurul oturumu sırasında başka ülkelerin liderleri ile görüşme konusunda ilk talebini İran’a yaptığına değinerek, Irak’ın İran ile ilişkilere özel bir ayrıcalık tanıdığını ve iki ülkenin kendine has güçlü olduğunu bildirdi.

İbadi terörizmin sadece Irak’ı tehdit etmediğini hatta İslam’ın varlığı ve tüm ülkeler için de ciddi bir tehdit olduğunu bildirerek, İran İslam Cumhuriyetinin Irak devleti ve halkının yanında yer alması ve her zaman yardımda bulunması ve kendi tecrübelerini Irak’ın hizmetine sunması sayesinde, IŞİd terör örgütünün Irak içindeki ilerlemesinin engellenebildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı