DÜNYAİran

İran dışişleri bakanı: Suudilerle direkt temas sonuçsuz kaldı

İran Dışişleri Bakanı Zarif “Suudiler ile direkt müzakereden sonuç almayınca Kuveyt’e başvurduk ve durum iyileşti” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Mina faciasına ilişkin “Mina olayı İran’ı Suudi Arabistan’a gönderdiği Özel Heyet’ini meşgul etti. Ben ve Sayın Cumhurbaşkanı da Tahran ile koordine olarak durumu takip ediyoruz ve altını çizdiğimiz en önemli husus olayda mağdur olanlara ilgi gösterme ve konunun hukuki ve siyasi boyutlarını değerlendirmektir” diye konuştu.

Suudi Arabistan’ın Mina faciasına karşı sergilediği tutumun geçen günlerde çok eksik olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Zarif “Meslektaşlarımız uluslararası hukuka göre olayda mağdur olanların durumunu takip ediyor” açıklamasında bulundu.

Kayıp sayısının azaldığını, buna karşın ölenlerin sayısında artış gözlendiğini dile getiren Zarif “Maalesef Suudiler tarafından uygun işbirliğine tanık olmadık” vurgulamasında bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşmeye de işaret eden Zarif, Amerikan mevkidaşı ile görüşmesinin ana temasının Kapsamlı Ortak Eylem Planı olduğunu vurgulayarak “Geçen iki ayda Amerika kamuoyundaki farklı kişiler tarafından bazı açıklamalarla ilgili kaygılarımızı dile getirdik” diye ifade etti.

Amerika’nın KOEP’de üstlendiği taahhütleri yerine getirmek için güvence verdiğini de aktaran Zarif, İran’ın Amerika ile sadece Nükleer Programı hakkında görüştüğünü dile getirerek “Biz başka konularda Amerika ile müzakere etmediğimiz gibi Suriye ve bölgesel meseleler hususunda da görüşme yapmadık” diye açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı