DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran halkı din adamlarına güveniyor

İslam İnkılabı Rehberi Özel Kalem Müdürü Hüccetülislam Vel-Müslümin Muhammed Muhammedi Gülpaygani dün Alborz kentinde Alborz eyaletinin yeni Cuma İmamının tanıtımı için düzenlenen törende yaptığı konuşmasında “İslam inkılabı ve kutsal İslam Cumhuriyeti düzeninin yerleşmesi sayesinde elde edilen kazanımlardan biri, Cuma namazlarının yurt çapında halkın geniş katılımıyla düzenlenmesidir” dedi.

Hüccetülislam Gülpaygani daha sonra din büyüklerinin Cuma namazları konusunda özel vurguları olduğunu hatırlatarak “Dindar ve Velayet taraftarı insanları bir araya getiren en esas faktör siyasi-ibadi Cuma namazlarıdır. Buna göre, din alimleri ve Cuma İmamlarının özellikle gençleri bu mekana cezbetmeye çalışmaları ve böylece onları başka yerlerden zarar görmekten korumaları gerekiyor” diye vurguladı.

Gülpaygani konuşmasının devamında, ülkemizde ruhaniyet ve din adamlarının halkın güvendiği ve emin olarak baktığı bir kesim olduğunun altını çizerek “Son yıllarda sapık ve Vahabi tarikatlar Mümin gençlerimizi kendi istedikleri yöne saptırmak için çok uğraştılar. Bu nedenle din adamlarının gençler başta olmak üzere tecrübeleri az olan kimseleri her tür zarardan korumakla sorumlular” ifadesini kullandı.

Ruhani ayrıca, Cumhurbaşkanının da bir din adamı olduğu ve onun kurduğu Hükümetin de İslam İnkılabı Rehberi tarafından teyit edildiğini hatırlatıp “Halkımızın ruhaniyete olan güveni dikkate alınarak, bugün Cumhurbaşkanımızın da bir ruhani ve din adamı olması elde edilen zaferde önemli rol oynamaktadır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı