DÜNYAFilistin

İran ile 5+1 grubu arasındaki anlaşmazlık köklüdür

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yardımcısı ve İran’ın nükleer görüşme heyetinin üst düzey üyesi, İran ile 5+1 grubu arasındaki anlaşmazlıkların derin olduğunu bildirdi.

Dün akşam İRİB 2. Kanalında bir programa katılan İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yardımcısı ve İran’ın nükleer görüşme heyetinin üst düzey üyesi Seyyid Abbas Erakçi, nükleer görüşmelerle ilgili son gelişmeleri açıklayarak, tarafların 6 aylık bir süre içinde sürdürdükleri görüşmelerden bir sonuç elde edemediklerini ve tüm çabaların bu görüşmelerin 4 ay daha uzatılmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Genel kapsamlı bir nükleer anlaşma metninin hazırlanmasının çok zor bir iş olduğunu belirten Erakçi, böyle bir anlaşmanın tüm siyasi konularda anlaşmanın sağlanmasıyla tahakkuk bulabileceğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı yardımcısı nükleer anlaşma metninin %60 ila 70’lik bir bölümünün hazırlandığını ve %30’luk bir bölümüne parantez açıldığını ve hakkında anlaşma sağlanması gerektiğini belirten İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yardımcısı ve İran’ın nükleer görüşme heyetinin üst düzey üyesi Erakçi, bir takım anlaşmaların halen var olduğunu, bunlardan bazılarının çok derin olduğunu, bazı hususlarda ise görüşlerin birbirine yaklaştığını ve bir takım çözüm yollarının da teklif edildiğini söyledi.

Erakçi, Cenevre’de İran ile Amerika arasında yapılan son ikili görüşmelere de değinerek, Amerikalılar ile ikili uzun görüşmenin nedeninin iki ülke arasında diplomatik ilişkinin var olmaması olduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı