DÜNYAİranMEDYA ANALİZSon Dakika

İran ile işbirliğindeki bankaya 16 milyar dolar ceza kesildi

Amerikan yetkililer Fransa’nın BNP bankasına verdiği 10 milyar dolarlık cezayı, 16 milyar dolara yükseltti.

Reuters’in bildirdiğine göre Amerikalı yetkililer, BNP bankasına verilen 10 milyar dolarlık cezanın ” daha mantıklı” seviyeye getirilmesine dair Paris’in sayısız çağrılarına dikkat etmeksizin, Amerikanın tek yanlı yaptırımlarını aşma suçundan söz konusu bankayı 16 milyar dolar cezaya çarptı.

Bundan önce BNP bankası yetkilileri Amerikalı yetkililer ile cezanın en fazla bir milyar dolar olması konusunda görüşme talebinde bulunmuşlardı.

Fransa cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanları söz konusu cezanın Fransa ve Avrupa ekonomisine olan olumsuz sonuçları hakkında defalarca uyarıda bulunurken, cezanın daha “mantıklı” olmasını istediler.

Fakat Amerika başkanı Obama’nın siyasi danışmanı Ben Rodez söz konusu isteklere tepki olarak, meselenin Amerika adalet bakanlığını ilgilendirdiğini, siyasi meseleler havzasını aştığını ve Obama’nın da bu konuya karışmak istemediğini açıkladı.

Fransa’nın BNP bankası 2002-2009 yılları arasında Amerika’nın onayı olmaksızın İran, Sudan ve Küba ile ticari anlaşmaları dolar üzerinden yapmakla suçlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı